Coraz większa popularność monobobów. Kobiety powalczą na igrzyskach

Włączenie w lipcu do programu igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku rywalizacji kobiet w monobobach spowodowało spore zainteresowanie tą nową dyscypliną. – Postanowiliśmy nie być w tyle – stwierdził prezes Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu Marek Wiśniowski.

Wcześniej, bo w 2016 roku monoboby dziewcząt i chłopców były jedną z konkurencji Zimowych Igrzysk Młodzieży w 2016 roku w norweskim Lilllehammer. Na tamtejszym torze olimpijskim w monobach wystartowali sportowcy z szesnastu krajów, w tym z dwóch egzotycznych, Brazylii i Jamajki.

Złote medale przypadły wówczas reprezentantom Niemiec Jonasowi Janusschowi i Laurze Nolte.

– MKOl widząc wzrastającą popularność tej konkurencji bobslejowej zdecydował o włączeniu jej z udziałem kobiet do igrzysk. Początkowo brano pod uwagę powiększenie programu o czwórki kobiet. Sprawa upadła jednak ze względów finansowych – dodał Wiśniowski.

Tak więc w programie rywalizacji w ZIO 2022 w Pekinie znajdzie się sześć konkurencji afiliowanych przez Międzynarodową Federacją Bobslei i Skeletonu (IBSF) IBSF: jedynki kobiet i mężczyzn w skeletonie, monoboby i dwójki bobslejowe kobiet oraz dwójki i czwórki mężczyzn.

Zdecydowanie mniejsze koszty sprzętu, łatwiejsze przemieszczanie się z nim z miejsca na miejsce zawodów spowodowały, że konkurencją zainteresowało się coraz więcej krajów, w tym Polska.

– Natychmiast po decyzji MKOl rozpoczęliśmy akcję zmierzającą do stworzenia grupy dziewcząt i kobiet, zainteresowanych nową konkurencją. W najbliższych dniach kończymy nabór, a wyselekcjonowane osoby pojadą do łotewskiej Siguldy na obóz treningowy. W zależności od liczby zakwalifikowanych rozegramy tam mistrzostwa Polski w monobobach i dwójkach bobslejowych – powiedział sekretarz generalny Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu Kamil Skwarczyński.

Udział w nowej konkurencji bobslejowej preferuje zawodniczki biegające rytmowo na 60 metrów. W monobobach trzeba skoncentrować się na połowie tego dystansu. Najlepszym przykładem, że sprinterki mogą zrobić karierę w bobslejach jest 36-letnia Amerykanka Lori Susan “Lolo Jones. W dorobku ma dwa złote medale halowych mistrzostw świata w biegu na 60 m ppł oraz złoty krążek bobslejowego championatu globu w St. Moritz w 2013 roku w rywalizacji drużynowej.

Monobob ma inaczej umieszczony środek ciężkości, przez co jest wolniejszy, ale za to mniej wywrotny.

IBSF organizuje w sezonie 2018/2019 obozy szkoleniowe zawodników startujących na monobobach dla krajów członkowskich. Pierwszy z nich odbędzie się w Lillehammer, a potem w Koenigssee (Niemcy), natomiast w przyszłym roku w La Plagne (Francja) oraz Lake Placid (USA). Na wspomnianych obozach trenującym udostępniany będzie sprzęt zakupiony przez IBSF.

Niewykluczone, że w sezonie 2019/2020 ruszą rozgrywki Puchar Świata w monobobach.

Źródło: PAP