IBSF BMW Puchar Świata. Podwójna „jedenastka” polskich bobsleistów.

W miniony weekend na torze w Siguldzie odbyła się inauguracja Pucharu Świata w bobslejach. Polscy zawodnicy Mateusz Luty Krzysztof Tylkowski zajęli 11. miejsce.

Sigulda to pierwszy przystanek na trasie polskich bobsleistów w sezonie 2018/2019. Łotewski tor skonstruowany jest w taki sposób, że odbywać mogę się na nim tylko zawody dwójek bobslejowych. W pierwszym Pucharze Świata na starcie stanęło 18 załóg w tym Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski. Polacy po pierwszym swoim ślizgu zajmowali bardzo dobre 10. miejsce ze stratą wynoszącą jedynie 0,61 sek do lidera. Różnice do czołówki były więc minimalne i był to dobry prognostyk przed drugą częścią rywalizacji. W drugim ślizgu pilot Mateusz Luty uzyskał bardzo dobry 8. czas przejazdu jednak nie wystarczyło to do utrzymania miejsca w pierwszej dziesiątce. Pozostali rywale byli tego dnia szybsi i Polacy ostatecznie przegrali ze zwycięzcami o sekundę i 15 setnych.

Drugiego dnia odbyła się kolejna odsłona Pucharu Świata i podobnie jak dzień wcześniej na starcie zobaczyliśmy 18 załóg. Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski tym razem po pierwszym ślizgu zajmowali 11. miejsce tracąc do prowadzącej niemieckiej dwójki Francesco Friedricha/Martina Groothkoppa 45. setnych sekundy. W swoim drugim przejeździe polscy bobsleiści wydawało się, że obrali bardzo dobrą ścieżkę ślizgu i długo jechali na objęcie prowadzenia. W końcówce jednak pojawiła się minimalna strata i ostatecznie przegrali o zaledwie 3 setne z Austriakiem Markusem Treichlem. W kolejnej części rywalizacji wolniej od Mateusza Lutego pojechał pojechał jeszcze amerykański pilot Codie Bascue i Polacy uplasowali się na 11. pozycji, powtarzając wynik z dnia wczorajszego. Kolejny start polskiej dwójki w Pucharze Świata zaplanowany został tuż po nowym roku. W dniach 4-6 stycznia 2019 rywalizacja bobsleistów odbędzie się na niemieckim torze DKB- EISKANAL w Altenbergu.

Zawodnicy Kadry Narodowej Bobslei podczas inauguracji sezonu wystartowali  w specjalnie stworzonych na tę okazję strojach. Branding upamiętniający 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości pojawił się na bobsleju oraz strojach polskich sportowców. W tym roku wiele wydarzeń i imprez związanych jest obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Polski Związek Bobslei i Skeletonu w ten sposób również chciał pokazać, że nie przechodzi obojętnie obok tak wielkiego wydarzenia.

Wyniki – dwójki bobslejowe 08.12.2018

Wyniki – dwójki bobslejowe 09.12.2018