Kongres IBSF 2019- Praga

Polska na 90. Kongresie IBSF 2019- Praga (CZE)

Polska delegacja wróciła z Kongresu Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu, który odbył się 6-7 lipca w Pradze. Nasi czescy przyjaciele byli gospodarzem 90. corocznego zjazdu światowej federacji na który przyjechali reprezentaci ponad 40 Federacji Narodowych z 6 kontynentów.

W tym roku pierwszy raz oficjalnie na kongresie IBSF w składzie ścisłej egzekutywy w randze Wiceprezesa IBSF występował Przemysła Piesiewicz. Pierwszy Polak na tak wysokim stanowisku w tej międzynarodowej federacji reprezentującej olimpijskie sporty zimowe. Nasz kandydat został wybrany rok temu w czasie wyborczego kongresu w Rzymie.

Przemysła Piesiewicz jako Wiceprezes IBSF w wystąpieniu przed delegatami 90. kongresu IBSF 2019- Praga (CZE)

Oprócz sprawozdań z bieżącej działalności IBSF delegaci poznali stan przygotowań do najbliższych Mistrzostw Świata sezony 2019/20, które odbędą się w Altenbergu, jak również stan przygotowania toru bobslejowego na najbliższe Zimowe Igrzyska Olimpijskie- Pekin 2022. Jak zapowiadali delegaci z Chin, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwsze testy pre-homologacji toru w Pekinie mają odbyć się w marcu 2020 roku.

Tor bobslejowy- saneczkowo- skeletonowy na Zimowe Igrzyska Olimpijskie- Pekin 2022.

Na kongresie w Pradze zapadły również decyzje o tym, że St. Moritz będzie organizatorem Mistrzostw Świata seniorów w 2023 roku, jak również Mistrzostw Świata juniorów w 2021. Natomiast aktualnie kandydatami do organizacji MŚ w 2024 są Sochi (RUS), Whistler (CAN), Winterberg (GER). W tej sprawie decyzje o wyborze zostaną podjęte na następnym kongresie IBSF, który odbędzie się w Chinach.

Tegoroczny kongres IBSF zapisze się w historii pod znakiem nowych wyznań. Świat się zmienia, a przedstawione sprawozdania i analizy zeszłego sezonu dały delegatom sygnał do dyskusji nad tym co może przynieść niedaleka przyszłość.

Odbyliśmy wiele dyskusji i spotkań. Nawiązaliśmy nowe znajomości i partnerstwa. Mamy nadzieję, że nasze dyscypliny olimpijskie pozytywnie zaskoczą naszych kibiców. My natomiast wracamy do naszych codziennych obowiązków, tak Reprezentacja Polski odgrywała znaczącą rolę w sukcesach tej dyscypliny na świecie.

Z czeskimi przyjaciółmi, organizatorami 90. Kongresu IBSF 2019- Praga (CZE).