Młodzi, waleczni…Kadra Narodowa Juniorów w skeletonie!

Młodzi zawodnicy wchodzący w skład Kadry Narodowej Juniorów w skeletonie, czyli piętnastoletnia  Zuzanna Klocek i siedemnastoletni Vlad Polyvach to młodzi i waleczni sportowcy, którzy już teraz udowadniają że drzemie w nich wielka odwaga i potencjał.

Mamy koniec roku 2018, a dokładniej połowa listopada. Na torze w Innsbrucku podczas Pucharu Europy w skeletonie na starcie pojawia się czternastoletnia dziewczyna. Chwyta deskę skeletonową, bierze rozbieg i mknie z prędkością ponad 100 km na godzinę w dół po lodowym torze. Trzeba mieć ogromną odwagę w tak młodym wieku aby zdecydować się na taki wyczyn. Zuzanna Klocek nasza nowa zawodniczka w Kadrze Narodowej juniorów w skeletonie ma jej bardzo dużo! Zawody w Innsbrucku były jej pierwszą rywalizacją na międzynarodowej arenie i trudno było wymagać od młodej dziewczyny spektakularnych wyników, ale zaznaczyć trzeba, że Zuzia w tych zawodach pokonała dwie starsze i bardziej doświadczone od siebie zawodniczki. Dodatkowo zdobyła pierwsze punkty w rankingu IBSF!

Zuzia jest uczennicą szkoły podstawowej w Chwaszczynie koło Gdańska i ze względu na bardzo ważny dla niej okres w szkole nie mogła uczestniczyć w pełnym sezonie startów. Wiemy jednak, że skeleton i związane z uprawnieniem tej dyscypliny sportu wyzwania naszej młodej zawodniczce bardzo się spodobały i deklaruje chęć przygotowywania się w pełni do kolejnego sezonu. Będzie on szczególny ponieważ za niespełna rok w Lozannie odbędą się kolejne Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (Youth Olympic Games YOG) Impreza ta jest największym wydarzeniem sportowym dla młodych sportowców w wieku od 15 do 18 lat. Rywalizacja w skeletonie zaplanowana została na jedynym na świecie naturalnym torze zlokalizowanym w miejscowości St’ Moritz.  Liczymy, że Zuzia Klecek wystartuje za rok w Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich jako pierwsza polska skeletonistka w historii.

Drugim młodym i walecznym sportowcem w Kadrze Narodowej Juniorów w Skeletonie jest Vlad Polyvach. Zawodnik ten jest już bardziej doświadczony w startach od swojej koleżanki. Na skeletonowych torach pojawił się w 2016 roku i początkowo reprezentował barwy Ukrainy. Rok później jednak Vlad został członkiem polskiej Kadry Narodowej i od tamtej pory występuje z biało czerwonym orłem na piersi. Do tej pory najlepszym rezultatem tego młodego zawodnika jest 16 miejsce w Pucharze Europy na francuskim torze La Plagne uzyskane w grudniu 2017 roku. W tym sezonie przed Vladem dwa duże wyzwania. Pierwsze to Mistrzostwa Europy juniorów na torze w Siguldzie (26.01.2019). Warto zaznaczyć, że ten łotewski tor jest najlepiej znanym naszemu reprezentantowi i to na nim Vlad do tej pory odbył największą ilość ślizgów. Kolejnym bardzo ważnym startem dla naszego walecznego juniora będzie rywalizacja podczas Mistrzostw Świata juniorów na Deutsche Post Eisarena w Königssee. Trzymamy kciuki za występ naszego reprezentanta i zebranie cennego doświadczenia w imprezach Mistrzowskich!

Polski Związek Bobslei i Skeletonu patrzy w przyszłość, a taką bez wątpienia stanowią młodzi i waleczni zawodnicy Kadry Narodowej Juniorów w skletonie: Zuzanna Klocek i Vlad Polyvach. Mały krokami do przodu Polski Związek Bobslei i Skeletonu będzie budował przyszłość tej dyscypliny w naszym kraju.

Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy!