Rusza Puchar Interkontynentalny w skeletonie

 

W tym tygodniu w austriackiej miejscowości Innsbruck na torze Olympia-Eiskanal Innsbruck (Igles) odbędzie się pierwszy Puchar Interkontynentalny IBSF (ICC). W zawodach tych weźmie udział czwórka zawodników naszej kadry narodowej Marta Orłowska, Zuzanna Klocek, Michał Jakóbczyk, Vlad Polyvach. Zwrócić uwagę należy na naszą najmłodszą zawodniczkę Zuzannę Klocek, która ma skończone dopiero 14 lat i jej obecność już na pierwszych zawodach ICC ma związek z przygotowaniami do imprezy docelowej jaką dla niej będzie udział w Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich (Youth Olympic Games), które w 2020 odbędą się w Lozannie. Rywalizacja w ICC może być postrzegana jako coś pomiędzy Pucharem Ameryki, Pucharem Europy a najwyższą klasą jaką jest BMW Puchar Świata. Podopieczni trenera Vlada Polyvach rywalizować będą z najlepszymi zawodnikami na świecie, zdobywcami Pucharu Świata i uczestnikami Zimowych Igrzysk Olimpijskich W pierwszym treningu zaplanowanym na 12 listopada Michał Jakóbczyk zajął 7 i 10 miejsce. Marta Orłowska 20 miejsce. Oficjalne treningi na torze w Innsbrucku potrwają do 14 listopada a same wyścigi odbędą się w dniach 15- 16 listopada. 

 

Poniżej kilka liczb i faktów o ICC i torze w Innsbrucku: 

  • Michał Jakóbczyk skeletonista Kadry Narodowej podczas rozgrywanego w sezonie 2017/2018 Pucharu Europy na torze w Innsbrucku zajął 14 miejsce uzyskując czas 56.31. osiągnął on podczas swojego zjazdu prędkość 109 km/h! 

  • Podczas zawodów ICC w Innbrucku wystartują brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich Laura Deas (GBR), Mistrz Świata Juniorów Anna Fernstädt (CZE) i Młodzieżowy Mistrz Olimpijski Ashleigh Pittaway (GBR)  

  • Długość zjazdu podczas skeletonowych zawodów w Innsbrucku wynosić będzie 1218 m. 

  • Tor Olympia-Eiskanal Innsbruck do tej pory trzykrotnie gościł zawody Mistrzostw Świata w skeletonie, w roku 1991, 2000 i 2016

Michał Jakóbczyk koncentruje się przed treningowym startem na zgrupowaniu w Siguldzie.

Podczas pierwszego startu zawodnicy naszej Kadry Narodowej Skeletonu wystartują w nowych strojach przygotowanych przez polskiego producenta firmę Damons. Do tej pory stroje skeletonowe produkowane były wyłącznie zagranicą więc tym bardziej cieszymy się, że coraz więcej firm w Polsce dostrzega możliwości współpracy z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu.

Nowe stroje Kadry Narodowej Skeletonu wykonane przez firmę Damons


Harmonogram Pucharu Interkontynentalnego IBSF 2018/2019