Skeletoniści na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży

W Lillehammer zakończyły się kwalifikacje do 2. edycji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży (II Winter Youth Olympic Games) w skeletonie. Zwycięzcą cyklu „OMEGA IBSF Youth Qualification Series” został Koreańczyk z Południa – Jung Seung-gi (rocznik 1999), ale największą gwiazdą w gronie chłopców 14-18 lat okazał się Rosjanin Jewgienij Rukosujew (rocznik 1999), który startował w czterech zawodach, za każdym razem zwycięsko (dwa razy w Igls i dwa razy w Lillehammer). W rywalizacji dziewcząt najlepsza okazała się jeżdżąca najrówniej, urodziwa Rumunka Alexandra Elena Vicol (rocznik 1998). Ze znakomitej strony pokazała się również Brytyjka Ashleigh Fay Pittaway (rocznik 2000!), która wygrała aż trzy imprezy.

W doborowym towarzystwie najmłodszych skeletonistów znalazł się również mają polskie korzenie Zachary Lipinski (rocznik 1999)

SYSTEM KWALIFIKACJI DO ZIMOWYCH IGRZYSK OLIMPIJSKICH MŁODZIEŻY W LILLEHAMMER (w nawiasie nasze typy)

Chłopcy (20)

Norwegia (gospodarz) – 1 zawodnik: Alexander Hestengen
Austria – 2 zawodników: Martin Stampfer + Samuel Maier
Korea Płd. – 2 zawodników: Jung Seung-gi + Nam Seung-hyeok
Rumunia – 2 zawodników: Mihai Razvan Trasnea + Mihail Sebastian Enache
USA – 2 zawodników: Kindrick Carter + Mitchell Jones
Brazylia – 1 zawodnik: Robert Neves Barbosa
Holandia – 1 zawodnik: Bram Zeegers
Japonia – 1 zawodnik: Sho Gonai
Łotwa – 1 zawodnik: Krists Netlaus
Kanada – 1 zawodnik: Zachary Lipinski
Niemcy – 1 zawodnik: Robin Schneider
Rosja – 1 zawodnik: Jewgienij Rukosujew
Szwajcaria – 1 zawodnik: Kevin Akert
Szwecja – 1 zawodnik: Carl Adlers
Tajwan – 1 zawodnik: Peng Lin-Wei
Ukraina – 1 zawodnik: Władysław Heraskewicz

Dziewczęta (20)

Norwegia (gospodarz) – 1 zawodniczka: ?
Brazylia – 2 zawodniczki: Laura Nascimento Amaro + Savannah Kiara Fracasso
Łotwa – 2 zawodniczki: Paula Lace + Darta Zunte
Rosja – 2 zawodniczki: Maria Surowcewa + Alina Tararyczenkowa
Rumunia – 2 zawodniczki: Alexandra Elena Vicol + Daria Georgiana Miroiu
USA – 2 zawodniczki: Kalyn McGuire + Rebecca Hass
Austria – 1 zawodniczka: Almut Sopper
Francja – 1 zawodniczka: Agathe Bessard
Holandia – 1 zawodniczka: Noelle Vennemann
Japonia – 1 zawodniczka: Mayu Ijichi
Kanada – 1 zawodniczka: Laura Vargas
Korea Płd. – 1 zawodniczka: Heo Hyegyo
Niemcy – 1 zawodniczka: Hannah Neise
Szwecja – 1 zawodniczka: Julia Falk lub Joanna Lahovary Olsson
W. Brytania – 1 zawodniczka: Ashleigh Fay Pittaway