Z uśmiechem na twarzy

70 młodych sportowców weźmie udział w rywalizacji bobsleistów i skeletonistów w 2. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Lillehammer (15 dziewcząt i 15 chłopców z 16 krajów w monobobach oraz 20 dziewcząt i 20 chłopców z 18 państw w jeździe na torze głową w dół). Tym razem Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował jednak zmienić formułę zawodów. Po raz pierwszy odbędą się zmagania w bobsleju 1-osobowym (tzw. monobobie) i zdecydowanie zostały zmienione kryteria wiekowe w tym sporcie. W Lillehammer startują sportowcy urodzeni między 1 stycznia 1998 roku a 31 grudnia 2001 roku. Przed czterema laty, w Innsbrucku mogli współzawodniczyć bobsleiści (dwójki) urodzeni w latach 1993-1994, a więc 17-19-latkowie (skeletoniści bez zmian, a więc 15-17 latkowie ).
Zawody odbędą się na obiektach „Lillehammer Olympic Sliding Center”.

Z 1. Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które odbyły się przed czterema laty w Innsbrucku, największą karierę robi na razie niemiecka skeletonistka – Jacqueline Lölling (rocznik 1995) – ubiegłoroczna wicemistrzyni świata i mistrzyni świata juniorek oraz czwarta zawodniczka tegorocznych mistrzostw Europy w St. Moritz i drużynowych mistrzostw świata w Igls!
Z kolei Holenderka Kimberley Bos (rocznik 1993), która w Innsbrucku startowała w bobslejach, jest dzisiaj wicemistrzynią świata juniorek w… skeletonie.
Złoty medalista 1. Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w bobslejach – Patrick Baumgartner (rocznik 1994) ściga się w Pucharach Europy.

PROGRAM 2. ZIMOWYCH IGRZYSK OLIMPIJSKICH MŁODZIEŻY (Lillehammer)

19 lutego 2016
godz. 9.00-11.30: skeleton dziewcząt
godz. 9.00-12.10: skeleton chłopców

20 lutego 2016
godz. 10.00-12.00: monoboby dziewcząt
godz. 14.00-16.00: monoboby chłopców

Lista startowa_monoboby

Lista startowa_skeleton

1. ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE MŁODZIEŻY (Innsbruck, 21 stycznia 2012)

Bobsleje – dwójki kobiet

1. Marije van Huigenbosch – Sanne Dekker (Holandia)
2. Mica McNeill – Jazmin Sawyers (W. Brytania)
3. Kimberley Bos – Mandy Groot (Holandia)
4. Kirsten Emery – Frances Slater (W. Brytania)
5. Mathilde Parodi – Valentina Margaglio (Włochy)
6. Ana Andreea Constantin – Andreea Grecu (Rumunia)
7. Mercedes Miller – Casey Froese (Kanada)
8. Maria Oshigiri – Shizuka Uehara (Japonia)

Bobsleje – dwójki mężczyzn

1. Patrick Baumgartner – Alessandro Grande (Włochy)
2. Benjamin Maier – Robert Ofensberger (Austria)
3. Rudy Rinaldi – Jérémy Torre (Monako)
4. Oskars Kibermanis – Elvis Kamss (Łotwa)
5. Olly Biddulph – James Lelliott (W. Brytania)
6. Philipp Moelter – Richard Oelsner (Niemcy)
7. Codie Bascue – Jake Peterson (USA)
8. Kirył Czigwincew – Iwan Tarasow (Rosja)
9. Payton Berezowski – Clay Sparks (Kanada)
10. Choi Junwon – Choi Minseo (Korea Płd.)

Skeleton – kobiety

1. Jacqueline Lölling (Niemcy)
2. Carina Mair (Austria)
3. Carli Brockway (Kanada)
4. Anastazja Szlapak (Rosja)
5. Kim Meylemans (Niemcy)
6. Elizaweta Zubkowa (Rosja)
7. Lizzie Maxwell (USA)
8. Eva Vuga (Słowenia)
9. Timi Earl (USA)
10. Ramona Gabriela Arcoş (Rumunia)
11. Guendalina Bergonzoni (Włochy)
12. Andreea Chiosa (Rumunia)
13. Astrid Ekelmans (Holandia)
14. Saki Andō (Japonia)

Skeleton – mężczyźni

1. Sebastian Berneker (Niemcy)
2. Stefan Richard Geisler (Austria)
3. Corey Gillies (Kanada)
4. Cosmin Marius Chioibaşu (Rumunia)
5. Sacha Berger (Szwajcaria)
6. Walerij Myszajew (Rosja)
7. Anthony Herringshaw (USA)
8. Dāvis Dreimanis (Łotwa)
9. Dan Sato (Japonia)
10. Hirok Nokura (Japonia)
11. Ferdinando Mulassano (Włochy)
12. Kim Banseok (Korea Płd.)
13. Marc Alcaraz (Hiszpania)
14. Josue Santander Montiel (Meksyk)

X