Skip to content Skip to footer

Co to jest skeleton?

Skeleton– to sport widowiskowy i spektakularny w którym zawodnik po rozbiegu zjeżdża głową w dół ponad kilometrowym torem lodowym osiągając znaczną prędkość. Zawody w skeletonie odbywają się na tych samych torach, co zawody bobslejowe. Podobnie jak bobsleje jest to dyscyplina olimpijska, w której rywalizują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Znaczącą rolę w wyniku odbrywa start, gdzie zawodnik biegnie z deską skeletonowa, żeby nadać sobie prędkość zjazdową. 

Deska skeletonowa

Deska skeletonowa to zaawansowana technologicznie konstrukcja. Jej wymiary wynoszą od 80 do 120 cm. Maksymalna waga dla kobiet wynosi 45 kg dla mężczyzn 345 kg. Na mecie waga deski skeletonowej jest za każdym razem mierzona tak aby nie doszło do złamania przepisów. Z przodu deski znajdują się specjalne odbijacze, które mają za zadanie uchronić zawodników przed zderzeniem z bandą lodowego toru.

W skeletonie wyodrębniamy oddzielną rywalizację dla kobiet i mężczyzn. Podczas Mistrzostw Świata mamy cztery ślizgi podczas dwóch dni, a w czasie Pucharu Świata IBSF dwa ślizgi rozegrane w ciągu jednego dnia. Szybkość, siła, koordynacja, a do tego duża dawka adrenaliny to cechy, które charakteryzują tę dyscyplinę sportu. Prędkości uzyskiwane przez zawodników dochodzą do 130 km na godzinę a przeciążania osiągają 5G. 

X