Jest decyzja – MŚ w rozpychaniu we wrześniu!

Mamy oficjalne potwierdzenie, że mistrzostwa świata w rozpychaniu (IBSF Summer Push World Championship Bobsleigh & Skeleton) odbędą się w dniach 7-11 września 2016 roku, w najstarszej i największej miejscowości wypoczynkowej w Rumunii, położonej nad Morzem Czarnym – Mamaia.

Jest ogromna szansa, że właśnie ta impreza może być pewnym przełomem w naszych, polskich realiach. Mamy niezwykle silnych i szybkich rozpychających bobslejowych: Krzysztof Tylkowski, Grzegorz Kossakowski, Kuba Zakrzewski, Łukasz Miedzik, Karol Kleina oraz „petardy” skeletonowe: Michał Jakóbczyk i Kamil Karnas.

Od 1994 roku, nieformalną decyzją Alberta II Grimaldi – wówczas następcy tronu księcia Monaco – zorganizowano pierwsze mistrzostwa świata w rozpychaniu. Oczywiście, zgodnie z sugestią pomysłodawcy, w Monaco – po Watykanie, drugim najmniejszym pod względem powierzchni niezależnym państwie świata!

Ostatnimi mistrzami świata w rozpychaniu są: w kobiecych dwójkach bobslejowych – Holenderki, Esme Kamphuis i Tine Veenstra, w męskich dwójkach bobslejowych – Łotysze, Mihails Arhipovs i Oskars Melbardis, a czwórkach bobslejowych – podobnie, Mihails  Arhipovs/Daumants Dreiškens/Ainārs Podnieks/ Intars Dambis.
Najszybszymi skeletonistami są natomiast – i tu spore zaskoczenie – Holenderka Joska le Conté i Chorwat Marco Vincic.

Po kilku latach, przerwy, w czerwcu 2014 roku, kongres ówczesnej Międzynarodowej Federacji Bobslei i Toboganu (FIBT) podjął decyzję, że kolejne mistrzostwa świata w rozpychaniu odbędą się w 2015 roku, organizatorem będzie Bobclub Stuttgart Solitude, a zawody mają się odbyć w centralnym punkcie miasta, na Schlossplatz, czyli placu zamkowym z udziałem nawet 70 tysięcy kibiców.

Może tylko dziwić, że przez kilka lat, tak widowiskowe i spektakularne współzawodnictwo, nie miało racji bytu. Na szczęście wraca…

Mistrzostwa świata w rozpychaniu


1994 – Monaco
1995 – Monaco
1996 – Monaco
1997 – Monaco
1998 – Monaco
1999 – Monaco
2000 – Monaco
2001 – Monaco
2002 – Groningen (Holandia)
2003 – Ilsenburg (Niemcy)
2004 – Lipsk (Niemcy)
2005 – Guadalajara (Meksyk)
2006 – Ilsenburg (Niemcy)
2007 – Split (Chorwacja)