O PZBiS

Polski Związek Bobslei i Skeletonu to inicjatywa ludzi, którzy mają potrzebę zmian jakościowych i organizacyjnych w polskim sporcie; chcą mieć bezpośredni wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, pragną stworzyć przestrzeń dla rozwoju tych sportów w naszym kraju oraz odpowiadać na potrzeby środowiska.

Polski Związek Bobslei i Skeletonu został założony pod koniec 2013 roku, po oddzieleniu bobslei i skeletonu ze struktur Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Sanacja obu sportów w polskich realiach zgodna jest z zasadami światowego sportu w dyscyplinach olimpijskich, co odpowiada również zapisom ustawy o sporcie z 2010 roku.

W założeniu związek ma rozwijać i promować bobsleje i skeleton, mające ogromny potencjał sportowy i marketingowy, a z wielu przyczyn do chwili obecnej nie miały możliwości odnoszenia sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.

Bobsleje jako sport elitarny („Zimowa Formuła 1”) z założenia nie będzie nigdy sportem masowym. Sukces będzie związany ze stworzeniem systemu szkolenia pilotów oraz permanentnym poszukiwaniem (często z innych dyscyplin wytrenowanych i przygotowanych motorycznie) zawodników rozpychających.
Skeleton to na etapie selekcji i szkolenia dzieci i młodzieży dyscyplina masowa – zjazdy sankami w pozycji „na brzuchu” uprawia znaczna część osób zjeżdżających i celem jest wytyczenie drogi przejścia z rekreacyjnych zjazdów do wyczynu w lodowej rynnie.