Skeleton

Zawody w skeletonie odbywają się na tych samych torach co zawody bobslejowe. Podobnie jak bobsleje jest to dyscyplina olimpijska, w której rywalizują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Skeleton to sport widowiskowy i spektakularny w którym zawodnik po rozbiegu zjeżdża głową w dół ponad kilometrowym torem lodowym osiągając znaczną prędkość.  

Deska skeletonowa

Deska skeletonowa to zaawansowana technologicznie konstrukcja. Jej wymiary wynoszą od 80 do 120 cm. Maksymalna waga dla kobiet wynosi 45 kg dla mężczyzn 345 kg. Na mecie waga deski skeletonowej jest za każdym razem mierzona tak aby nie doszło do złamania przepisów. Z przodu deski znajdują się specjalne odbijacze, które mają za zadanie uchronić zawodników przed zderzeniem z bandą lodowego toru.

W skeletonie tak jak pisaliśmy wcześniej wyodrębniamy oddzielną rywalizację dla kobiet i mężczyzn. Podczas Mistrzostw Świata mamy dwa wyścigi w ciągu jednego dnia a podczas Pucharu Świata IBSF cztery wyścigi w ciągu dwóch dni.  Szybkość, siła koordynacja, adrenalina i pokonywanie swoich słabości to cechy, które charakteryzują tę dyscyplinę sportu. Prędkości uzyskiwane przez zawodników dochodzą do 130 km na godzinę a przeciążania osiągają 5G.