Kończymy sezon w „20”

W ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata, które odbyły się w PyeongChang, nasza dwójka bobslejowa Mateusz Luty – Krzysztof Tylkowski zajęła 16. miejsce. Polacy stracili do najszybszych, Niemców Francesco Friedrich – Thorsten Margis 0.94 sekundy. Jednocześnie, 4-krotny mistrz świata (2013, 2015-2017) – Francesco Friedrich sięgnął po Puchar Świata w klasyfikacji generalnej pilotów dwójek sezonu 2016/2017. Mateusz Luty został sklasyfikowany na 24. miejscu (na 38 zawodników „punktujących”).

Na torze „Alpensia Sliding Centre”, drugie miejsce wywalczyli Łotysze Oskars Kibermanis – Matiss Miknis, a trzecie kolejni Niemcy Johannes Lochner – Joshua Blum. Tuż za podium znaleźli się Kanadyjczycy Nick Polotiato – Lascelles Brown, dla których jest to największy sukces w karierze.

Ponadto, Francesco Friedrich i Thorsten Margis ustanowili rekordy – startu: 4.86 i przejazdu: 50.24.

Czasy Polaków:
– start:
5.04 (17. miejsce) i 5.04 (15. miejsce)
– przejazdu: 50.84 (15. miejsce) i 50.92 (18. miejsce)

– Ogólnie jesteśmy zadowoleni – mówi Mateusz Luty o występie w PyeongChang. – Przejazdy dość dobre i to mnie cieszy; start jak na nas też dobry. Wiedzieliśmy, że jeżeli chodzi o czasy z treningów to nie ma co na to patrzeć, bowiem zawody to zupełnie coś innego. Daliśmy z siebie wszystko. Można powiedzieć, że po prostu na tyle było nas stać w tym sezonie. Oczywiście, gdyby dopisało szczęście, może ukończylibyśmy 2-3 miejsca wyżej. Za rok chcemy wrócić znacznie mocniejsi i jeżeli zdrowie dopisze walczyć o więcej!

Rosyjska czwórka Aleksander Kasjanow – Aleksiej Puszkariew – Wasilij Kondratienko – Aleksiej Zajcew wygrała natomiast rywalizację czwórek, ustanawiając rekord przejazdu – 49.97. Na drugim miejscu Szwajcarzy Rico Peter – Bror van der Zijde – Alex Baumann – Thomas Amrhein, a na trzecim Łotysze Oskars Kibermanis – Janis Jansons – Matiss Miknis – Raivis Zirups z rekordem startu 4.97.
Puchar Świata sezonu 2016/2017 w czwórkach bobslejowych powędrował do Kasjanowa. Niemcy poza podium, pierwszy raz od 10 lat!!!

Najlepszym bobsleistą sezonu 2016/2017 (punktacja łączna dwójek i czwórek) został Francesco Friedrich, który o ledwie 3 punkty wyprzedził Rosjanina Aleksandra Kasjanowa i o 76 Amerykanina Stevena Holcomba.

Puchar Świata w bobslejach pań przypadł Amerykance Jamie Greubel Poser, która wraz z Ają Evans wygrała również zawody w PyeongChang.

Rekordy toru – start: 5.25 i przejazdu: 51.71 dla Amerykanek Elana Meyers Taylor – Lolo Jones.

WYNIKI_PyeongChang_bobsleje_mężczyźni_dwójki

WYNIKI_PyeongChang_bobsleje_kobiety

WYNIKI_PyeongChang_bobsleje_mężczyźni_czwórki