Raport McLarena gotowy w całości

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opublikowała drugą część tzw. raportu McLarena („McLaren Report”), dotyczącego dopingu w Rosji w latach 2011-2015, a opracowanego na podstawie trzech wielkich imprez: Igrzysk XXX Olimpiady (27 lipca-12 sierpnia 2012, Londyn), 14. lekkoatletycznych mistrzostw świata (10-18 sierpnia 2013, Moskwa) i XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich (7-23 lutego 2014, Soczi).

Druga część raportu liczy 151 stron i jest wersją końcową dokumentu przygotowanego przez Richarda McLarena, wynajętego w maju 2016 roku przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) do przeprowadzenia śledztwa w sprawie dopingu w Rosji.
Raport doprecyzowuje informacje, które już w pierwszej części raportu pozwoliły nazwać Rosję krajem, który w sporcie oszukiwał systemowo. Ponadto Richard McLaren – kanadyjski prawnik, potwierdził spisek ministerstwa sportu, komisji antydopingowej i służb specjalnych w sprawie dopingu!

Autor opisał w raporcie wyniki śledztwa, opisał udowodnione testami DNA przypadki podmiany moczu, opisał proceder fałszowania danych w antydopingowym systemie informatycznym ADAMS, gdzie około 500 testów z wykrytym dopingiem Rosjanie opisali jako testy z wynikiem bez zarzutu.

Rosyjskie służby specjalne, które opracowały metodę otwierania próbek dopingowych tak, by ślady były niewykrywalne bez badań mikroskopowych, podmieniały podczas igrzysk w Soczi próbki rosyjskich sportowców. McLaren zebrał dowody wskazujące na takie oszustwo w przypadku 12 medalistów olimpijskich z Soczi, w tym zdobywców aż 4 z 13 złotych medali w tych igrzyskach!

Już kilka miesięcy temu, „New York Times” przedstawił szokujące informacje o udziale aż kilkudziesięciu rosyjskich sportowców w igrzyskach w Soczi, którzy byli objęci państwowym programem dopingowym. Wśród oszustów miało być aż piętnastu medalistów…
… w tym mistrzowie olimpijscy – bobsleista Aleksander Zubkow i skeletonista Aleksander Tretiakow!!!

Richard McLaren nie ujawnił jednak nazwisk publicznie. Przekazał je Światowej Agencji Antydopingowej, która wraz z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim ma doprowadzić do ukarania winnych.

mclaren_report_part_1

mclaren_report_part_2