Bobslejowy Kwiat

Od 2014 roku, na torze „Sochi Autodrom” w Soczi, organizowany jest wyścig o Grand Prix Rosji, zaliczany jest do klasyfikacji mistrzostw świata Formuły 1. Dwie ostatnie edycje zawodów zakończyły się zwycięstwem Brytyjczyka Lewisa Hamiltona. W tym roku, kilka dni przed wyścigiem, pobliski tor bobslejowo-saneczkarski „Sanki” odwiedził m.in. czołowy kierowca Formuły 1 – Danił Wiaczesławowicz Kwiat! Młody Rosjanin (26 kwietnia skończył raptem 22 lata) to wschodząca gwiazda w gronie najszybszych ludzi świata. W sezonie 2016 (drugi rok z rzędu) ściga się w barwach zespołu Red Bull Racing.

Danił spotkał się i rozmawiał z rosyjskimi bobsleistami – Aleksandrem Kasjanowem,  Aleksiejem Puszkariewem i Aleksiejem Zajcewem (dwóch pierwszych tworzy dwójkę, a z trzecim czwórkę, która zajęła 8. miejsce na tegorocznych mistrzostwach świata w Igls).

Kwiat jest drugim w historii Rosjaninem (po Witaliju Aleksandrowiczu Pietrowie w latach 2010-2012), który startuje w wyścigach Formuły 1. W lipcu 2015 roku, na torze Hungaroring w Mogyoród, odniósł historyczny sukces, zajmując 2. miejsce w wyścigu o Grand Prix Węgier (przegrał wówczas tylko z Niemcem Sebastianem Vettelem!).

Kilka dni temu, po brawurowej jeździe, finiszował w Szanghaju na 3. miejscu w  Grand Prix Chin. Po tym wyścigu otrzymał – przyznawany przez oficjalną stronę Formuły 1 – tytuł „Kierowcy Dnia”. Tym samym Rosjanin został drugim kierowcą w tym roku, który wygrał ten plebiscyt (w Australii i w Bahrajnie zaszczyt ten przypadał Francuzowi Romain Grosjean).