Bojkot Łotyszy!

Łotwa jest pierwszym krajem, który oficjalnie zbojkotował mistrzostwa świata w bobslejach i skeletonie, które zaplanowano w dniach 13-26 lutego 2017 roku na olimpijskim torze w Soczi. Kilka dni wcześniej, „New York Times” informował o podobnych zamiarach Amerykanów! Już wcześniej dochodziły sygnały o pojedynczych zawodnikach sabotujących zawody (m.in. mistrzyni olimpijska w skeletonie, Brytyjka Lizzy Yarnold).

Bojkot mistrzostw świata w Soczi to znak protestu przeciwko skandalowi dopingowemu w Rosji, w który zamieszanych jest nawet ok. 1000 zawodników różnych dyscyplin.

Od wielu lat, Łotwa należy do światowej elity bobsleistów i skeletonistów. Tych pierwszych, m.in. Zintisa Ekmanisa (brązowy medalista olimpijski z 1984 roku w dwójkach, ale w barwach ZSRR), Jānisa Ķipursa (mistrz olimpijski w dwójkach bobslejowych – 1988, również w barwach ZSRR), Jānisa Miņinsa (dzisiaj trener naszej kadry), Sandisa Prūsisa czy Oskarsa Melbārdisa (aktualny mistrz świata w czwórkach i wicemistrz olimpijski w czwórkach) nikomu przedstawiać nie trzeba.

Martins i Tomass Dukurs to od lat najszybsi skeletonowi bracia na świecie!