Chwała zwycięzcom

Podczas 2. edycji zawodów dla osób niepełnosprawnych – „Invictus Games” znakomicie spisał się Australijczyk Mark Urquhart. Na obiektach „ESPN Wide World of Sports” w Orlando na Florydzie, czwarty zawodnik tegorocznych mistrzostw świata w bobslejach osób niepełnosprawnych (para-bobsleigh), wywalczył aż trzy złote medale w konkurencjach lekkoatletycznych: na 100 metrów, na 200 metrów i na 400 metrów. Ponadto był drugi na 1500 metrów, a zmagania wioślarskie ukończył na 4. miejscu.

Z kolei Brytyjczyk Corie Mapp – drugi zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w bobslejach osób niepełnosprawnych sezonu 2015/2016 (dwie wygrane: w St. Moritz i Igls) zajął 6. miejsce na 100 metrów, a inny Australijczyk Brendan Dover – brązowy medalista tegorocznych mistrzostw świata w skeletonie osób niepełnosprawnych (para-skeleton) uplasował się na 6. miejscu na 400 metrów.

Zawody dla osób niepełnosprawnych – „Invictus Games” organizowane są od 2014 roku, a inspiratorem był książę Harry, piąty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu po swoim ojcu (księciu Karolu), starszym bracie (księciu Williamie), jego synu i córce.
W 2016 roku, w ceremonii otwarcia imprezy uczestniczyli m.in. wspomniany książę Harry, Pierwsza Dama Ameryki – Michelle Obama i były prezydent USA – George W. Bush!

W Orlando wystąpili reprezentanci 15 krajów.

W przyszłym roku, zawody „Invictus Games” odbędą się we wrześniu, w Toronto.