Czwórka bobslejowa jedzie na Igrzyska Olimpijskie!

Nasza bobslejowa czwórka pojedzie na XXIII Igrzyska Olimpijskie- PyeongChang 2018. Po ciężkim i burzliwym sezonie udało nam się uzyskać kwalifikację olimpijską przyznaną przez Międzynarodową Federację Bobslei i Skeletonu. Dzisiaj Sztab Olimpijski zatwierdził skład naszej reprezentacji, jutro oficjalne głosowanie zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego wydaje się być formalnością.

Nasza bobslejowa dwójka w składzie Mateusz Luty (KU AZS UMCS Lublin), Krzysztof Tylkowski (WKS Flota Gdynia) zakończyła rywalizację o kwalifikacje olimpijską na pierwszym miejscu wśród państw z jedną załogą. To niewątpliwie silna pozycja wyjściowa do rywalizacji na olimpijskim torze w Korei. To jednak nie jedyne sukcesy naszej dwójki w tym sezonie. Do tego należy dodać pierwsze miejsce w Pucharze Europy w Altenbergu, co jest najwyższym miejsc w historii polskich bobslei. Dodatkowo przebicie się do TOP10 i zajęcie 9 miejsca w Pucharze Świata to najlepszy wyniki w karierze naszego pilota Mateusza Lutego. Historyczne osiągnięcia i sukcesy tego sezonu pokazują, że mamy formę i nie zawahamy się jej użyć na Igrzyskach.

Niesamowite emocje do ostatniego dnia dostarczała nam nasza bobslejowa czwórka. Losy jej wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie ważyły się do ostatniej chwili. Nie na darmo zwana jest królewską konkurencją. Wymaga niesamowitej dyscypliny, synchronizacji i pracy zespołowej. Nasza młoda doświadczeniem drużyna budowana początkowo przez Andrzeja Żyłę, a od niespełna dwóch lat przez łotewskiego trenera Janisa Mininsa osiągnęła w bardzo krótkim czasie to co wielu się nie udało w całej swojej sportowej karierze. Po czterech latach budowania załogi od podstaw, osiągnęliśmy poziom sportowy kwalifikujący do wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie. W większości dyscyplin, dla większości zawodników to nieosiągalne nawet po dziesięciu latach treningów. Warto dodać, że dopiero miesiąc temu udało nam się kupić nowego bobsleja dla czwórki i od razu nasza załoga dwa razy wywalczyła finałowe miejsca w rywalizacji Pucharu Świata w sezonie olimpijskim. To pokazuje, że potencjał jest. Gonimy świat, urywając kolejne setne… sprzętem, przygotowaniem fizycznym i technicznym zawodników, doświadczeniem pilota.
Ostateczny skład czwórki olimpijskiej to: Mateusz Luty (KU AZS UMCS Lublin), Grzegorz Kossakowski (KS AZS UMCS Lublin), Łukasz Miedzik (WKS Flota Gdynia), Arnold Zdebiak (AZS AWFiS Gdańsk). Warto jednak zaznaczyć, że tym cyklu olimpijskim załogę budowali również zawodnicy: Filip Wieczorek, Rafał Koszyk, Grzegorz Grabowski, Jakub Zakrzewski i Kamil Masztak.