Decydujące starcie

To już ostatnia odsłona Pucharu Świata sezonu 2015/2016. Po raz ósmy spotkają się wszyscy najlepsi bobsleiści i skeletoniści, by rywalizować o Kryształową Kulę, a więc zwycięstwo w całym cyklu. Na torze Königssee – pierwszym sztucznie chłodzonym obiekcie lodowym, wielokrotnie przebudowywanym i remontowanym. Dzisiaj jest to zresztą jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie torów na świecie, gdzie każdego roku, od listopada do lutego odbywają się zawody w bobslejach, saneczkarstwie i skeletonie.

Schönau am Königssee to nader urokliwa miejscowość usytuowana w Alpach Bawarskich. Istny raj dla miłośników białego szaleństwa i… historii. To właśnie w tym regionie, znajduje się słynny Berghof – dom i jednocześnie oficjalna rezydencja Adolfa Hitlera oraz nie mniej znana Herbaciarnia na Kehlsteinie.

Przed zawodami w Königssee kwestia zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sezonu 2015/2016 w poszczególnych konkurencjach jest otwarta. Najbardziej klarowna wydaje się jednak w skeletonie – zarówno Niemka Tina Hermann, jak Łotysz Martins Dukurs powinni powtórzyć sukces sprzed roku, tym bardziej, że triumfowali na „Deutsche Post Eisarena Königssee” w ostatnich zawodach (grudzień 2015). W przypadku Dukursa można już nawet mówić o „permanentnym” wygrywaniu Pucharu Świata – dokonał tego aż siedem razy z rzędu!

Wielkim pechowcem jest rodak Martinsa – Oskars Melbardis, który z powodu kontuzji kręgosłupa musiał zrezygnować z jednego startu na początku stycznia bieżącego roku (Lake Placid).

Niestety, w imprezie zamykającej cykl nie zobaczymy reprezentantów Polski, którzy zakończyli starty podczas mistrzostw świata w Igls.

Bronią Pucharów Świata

Bobsleje
Kobiety: Elana Meyers Taylor (USA)
Męskie dwójki: Oskars Melbardis (Łotwa)
Czwórki: Oskars Melbardis (Łotwa)
Dwójki + czwórki: Oskars Melbardis (Łotwa)

Skeleton
Kobiety: Tina Hermann (Niemcy)
Mężczyźni: Martins Dukurs (Łotwa)

Przypomnijmy punktację w Pucharze Świata

1. miejsce: 225 pkt
2. miejsce: 210 pkt
3. miejsce: 200 pkt
4. miejsce: 192 pkt
5. miejsce: 184 pkt
6. miejsce: 176 pkt
7 miejsce: 168 pkt
8. miejsce: 160 pkt
9. miejsce: 152 pkt
10. miejsce: 144 pkt

Who_is_who_skeleton_kobiety

Who_is_who_skeleton_mężczyźni

Who_is_who_bobsleje_kobiety

Who_is_who_bobsleje_mężczyźni dwójki


Who_is_who_bobsleje_mężczyźni czwórki