Historyczna Marta

Największy sukces w historii polskiego skeletonu! Podczas pierwszych zawodów Pucharu Europy w St. Moritz, Marta Orłowska uplasowała się na 6. miejscu. Tak wysoko nie był jeszcze dotychczas sklasyfikowany żaden z polskich skeletonistów. W gronie 27 startujących zawodniczek, Marta straciła do najlepszej, Bułgarki z kanadyjskim paszportem Mireli Rahnevej 1.96 sekundy. Dzień później, Polka również spisywała się wybornie – po 1. przejeździe plasowała się na 7. miejscu. Niestety, pech na starcie do drugiego ślizgu – skeleton zsunął się z rowków i koniec marzeń o wysokim miejscu. Sam przejazd bardzo dobry. Były to ostatnie zawody naszych skeletonistów w sezonie 2015/2016.

Po raz kolejny, znakomitymi startami popisał się Michał Jakóbczyk – pierwszego dnia zawodów w St. Moritz, Polakowi zmierzono piąty czas otwarcia (5.04 sekundy); a drugiego – drugi (5.00 sekundy)!!! Nieźle startował również Kamil Karnas (5.20 sekundy – 17. miejsce i 5.23 sekundy – 20. miejsce).

Olympia Bob Run St. Moritz-Celerina” to miejsce kultowe – najstarszy funkcjonujący nieprzerwanie tor bobslejowy na świecie. I największy na świecie – a wśród profesjonalnych urządzeń jedyny – tor naturalny. Co zimę budowany jest na nowo, by stopić się w… marcu.
Historia toru Olympia Bob Run sięga końca XIX wieku. Wtedy to zaczął się spór między klubami drużyn bobslejowych i saneczkowych z St.Moritz o wykorzystanie istniejącego wówczas toru Cresta Run. W 1903 roku zapadła decyzja o budowie toru bobslejowego, którego inauguracja odbyła się 1 stycznia 1904 roku.
Choć od tego wydarzenia minęło 110 lat, każdego roku na niemalże niezmienionej trasie, dzięki zaangażowaniu 15 osób, powstaje mierzący 1722 metrów tor. Swój początek bierze w Badrutt’s Park w St. Moritz, a kończy się w pobliskiej Cresta-Celerina. Choć przez lata zmienił się sprzęt, ta wyjątkowa lodowa budowla powstaje dzięki ciężkiej, trwającej trzy tygodnie pracy ludzi – niektórzy biorą w tym udział już od 30 lat.

Najszybsze starty w 1. przejeździe (zawody w St. Moritz nr 1):

4.91 David Michael Swift (W. Brytania)
4.94 Fabian Kuechler (Niemcy)
4.98 Dominic Rady (Niemcy)
5.01 Felix Keisinger (Niemcy)
5.04 Michał Jakóbczyk (Polska)
5.04 Jack Thomas (W. Brytania)
5.06 Geng Wenqiang (Chiny)
5.08 James Howard (W. Brytania)
5.08 Kevin Boyer (Kanada)
5.09 Władysław Marczenkow (Rosja)

Najszybsze starty w 1. przejeździe (zawody w St. Moritz nr 2):

4.95 Fabian Kuechler (Niemcy)
5.00 Michał Jakóbczyk (Polska)
5.01 Kenny Howard (W. Brytania)
5.01 Dominic Rady (Niemcy)
5.02 Felix Keisinger (Niemcy)
5.04 Kevin Boyer (Kanada)
5.05 Jack Thomas (W. Brytania)
5.12 Colin Domke (Niemcy)
5.13 Ivo Steinbergs (Łotwa)
5.14 James Howard (W. Brytania)

WYNIKI skeleton kobiet1_PE_St. Moritz

WYNIKI skeleton kobiet2_PE_St. Moritz

WYNIKI skeleton mężczyzn1_PE_St. Moritz

WYNIKI skeleton mężczyzn2_PE_St. Moritz

WYNIKI bobsleje dwójki_mężczyzn_PE_St. Moritz

WYNIKI bobsleje czwórki_mężczyźni_PE_St. Moritz

WYNIKI bobsleje dwójki kobiet_PE_St. Moritz