Historyczne punkty Polaków

116 i 74 – to dorobek punktowy polskich pilotów: Mateusza Luty i Jakuba Stano w dwóch pierwszych edycjach zawodów Pucharu Europy sezonu 2016/2017 w dwójkach bobslejowych, które odbyły się w Siguldzie. Na inaugurację, kontuzjowany Luty wraz z gigantem rozpychających – Krzysztofem Tylkowskim uplasowali się na 14. miejscu, a nasza młodzież, Stano z Bartkiem Michalskim zostali sklasyfikowani na 19. pozycji! Dla tych drugich były to pierwsze historyczne punkty w tej rangi imprezie.

Dzień później, przy obficie padającym śniegu, Luty z Tylkowskim poprawili się o jedno miejsce, a Jakub z Bartkiem po raz drugi w karierze znaleźli się w czołowej “dwudziestce”.

Dla reprezentantów Polski, pierwsze zawody sezonu nie były łatwe. Lider naszych pilotów – Mateusz Luty startował z kontuzją stopy. Nie mogąc jeszcze biegać, Krzysztof Tylkowski zdany był na starcie wyłącznie na siebie. Ale i tak z tego elementu przejazdu możemy być dumni – w pojedynkę uzyskiwał czasy 5.42 – 5.48 – 5.51 – 5.53 i to musi budzić respekt i szacunek!

Wielką niewiadomą był natomiast występ absolutnych debiutantów w zawodach bobslejowych – Kuby Stano i Bartka Michalskiego. Ale świetnie dali sobie radę, ku zdumieniu wszystkich dwukrotnie awansując do 2. przejazdu! Wielkie gratulacje.
Po raz pierwszy w historii, aż dwie polskie załogi bobslejowe zdobyły punkty w klasyfikacji Pucharu Europy (116 punktów za miejsca 13. i 14. i 74 “oczka” za dwa razy 19. pozycję!).

Na arcytrudnym torze w Siguldzie, dwukrotnie najszybszy był Łotysz Oskars Kibermanis, które zjeżdżał z dwoma różnymi rozpychającymi (Matiss Miknis i Janis Jansons). Co ciekawe, dla 23-latka z Valmiery, były to pierwsze wygrane w zawodach Pucharu Europy w karierze! A przecież w lutym 2015 roku, w Altenbergu, Oskars był wicemistrzem świata juniorów w czwórkach i brązowym medalistą w dwójkach!

pe_bobsleje_sigulda1_mezczyzni

pe_bobsleje_sigulda1_kobiety


pe_bobsleje_sigulda2_mezczyzni


pe_bobsleje_sigulda2_kobiety