Intensywny początek nowego roku dla Polskiej Kadry Narodowej. Ślizgiem w 2019 rok.

W styczniu zawodnicy Polskiej Kadry Narodowej wystartują w czterech Pucharach Świata.

Początek nowego roku będzie bardzo intensywny dla Kadry Narodowej Bobslei. Pierwszego stycznia nasza drużyna zamelduje się w Niemczech gdzie odbędzie pierwsze oficjalne treningi przed kolejnym Pucharem Świata. Na torze Enso Eiskanal zobaczymy naszych zawodników rywalizujących w dwóch konkurencjach: czwórek i dwójek bobslejowych. Pilot reprezentacji Mateusz Luty bardzo dobrze zna ten tor i to właśnie na nim w 2017 roku odniósł ogromy sukces wygrywając Puchar Europy. Pokonał on wówczas dwie załogi niemiecki. Trener Janis Minins powiedział nam, że: „Mateusz ma bardzo dobrą linię przejazdu na tym torze co bez wątpienia jest jego ogromnym atutem”. Bobslejowy Puchar Świata w Altenbergu zaplanowano w dniach 5-6 stycznia. Kolejnym przystankiem naszej Kadry Narodowej będzie Deutsche Post Eisarena w Königssee. Puchar Świata w kalendarzu IBSF (Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu) zaplanowano na 12-13 stycznia. Rywalizacja w tych zawodach jest bardzo ważna dla naszych zawodników ponieważ będzie zaliczana także do ostatecznej klasyfikacji Mistrzostw Europy. Sztab szkoleniowy naszej Kadry tworząc plany przygotowań do sezonu 2018/2019 brał to pod uwagę. W listopadzie 2018 roku na torze w Königssee odbyło się ponad tygodniowe zgrupowanie, w grudniu nasi zawodnicy zarówno w dwójkach jak i czwórkach wystartowali na Deutsche Post Eisarena w Pucharze Europy. Wszystko to miało na celu zaliczenie jak największej liczby ślizgów na tym torze co w konsekwencji wpływa na lepsze linie przejazdów.

Polish Bobsleigh Team on Tour. Po zakończonej rywalizacji na niemieckich torach nasi zawodnicy nie będą mieli ani chwili wytchnienia. Szybko przemieszczą się do Austrii gdzie na olimpijskim torze w Innsbrucku zaplanowano trzecią w styczniu odsłonę Pucharu Świata. Olympia-Eiskanal Innsbruck wśród bobsleistów uważany jest za jeden z najłatwiejszych technicznie torów lecz brak koncentracji i chwile rozluźnienia podczas ślizgu mogą kosztować dużo cennych sekund na mecie. Mateusz Luty w ubiegłym sezonie nie startował na tym torze. Będzie to dla niego więc spore wyzwanie aby na trzech treningach zaplanowanych przed startem odszukać optymalną linię przejazdu i dobrze wypaść w końcowym rezultacie.

Jedyny naturalny tor na świecie zlokalizowany w szwajcarskiej miejscowości St. Moritz będzie gospodarzem ostatniej styczniowej rywalizacji w Pucharze Świata. Historia Olympia Bobrun sięga XIX wieku i to właśnie na nim odbyły się drugie Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1928 roku! Tor budowany z lodowych brył ma swój początek w miejscowości St. Moritz a jego koniec zlokalizowany jest w miasteczku Celerina. Uważany jest za jeden z najtrudniejszych technicznie torów. W ubiegłym sezonie na Olympia Bobrun w St. Moritz Mateusz Luty w parze z Krzysztofem Tylkowskich zajęli 12. miejsce w Pucharze Świata. Jak będzie w tym sezonie? Odpowiedź na to pytanie poznamy w ostatni weekend stycznia.  

Kalendarz startów Kadry Narodowej Bobslei w styczniu:

 1. Puchar Świata Altenberg:
 • 05/01/2019, 16:30- dwójki bobslejowe
 • 06/01/2019, 11:30- czwórki bobslejowe
 1. Puchar Świata Königssee
 • 12/01/2019, 16:30- dwójki bobslejowe (start wliczany do klasyfikacji Mistrzostw Europy)
 • 13/01/2019, 13:30- czwórki bobslejowe (start wliczany do klasyfikacji Mistrzostw Europy)
 1. Puchar Świata Innsbruck (Igles)
 • 19/01/2019, 14:00- dwójki bobslejowe
 • 20/01/2019, 14:00- czwórki bobslejowe
 1. Puchar Świata St. Moritz
 • 26/01/2019, 09:30- dwójki bobslejowe
 • 27/01/2019, 10:30- czwórki bobslejowe