Kosmiczne ściganie

Historyczny wyczyn naszej dwójki bobslejowej Mateusz Luty – Krzysztof Tylkowski. Podczas piątych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata, które odbyły się w St. Moritz, Polacy uplasowali się na 11. miejscu w gronie 30 załóg! Jest to najlepszy wynik tych zawodników w karierze! Lepszym osiągnięciem mogą się tylko pochwalić Dawid Kupczyk i Marcin Niewiara, którzy w styczniu 2013 roku, w Altenbergu zajęli 7. miejsce, ale na 18 ekip…

Zawody na legendarnym torze „Olympia Bobrun St. Moritz-Celerina” przejdą zapewne do historii. I to bynajmniej nie dlatego, że to najstarszy funkcjonujący nieprzerwanie tor bobslejowy na świecie. I największy na świecie – a wśród profesjonalnych obiektów jedyny – tor naturalny, co zimę budowany od… nowa, by stopnieć w marcu. I tak od 1904 roku…
A dlatego, że w tym roku poziom rywalizacji był wręcz kosmiczny!

Już w 1. ślizgu dwójek, aż czterokrotnie bito rekord toru: Amerykanie Steven Holcomb – Carlo Valdes, Szwajcarzy Rico Peter – Alex Baumann, Niemcy Francesco Friedrich – Martin Grothkopp oraz Johannes Lochner – Christian Rasp, którzy doprowadzili czas przejazdu do bajecznego wręcz poziomu (1:05.40).
Z kolei Łotysze Oskars Kibermanis – Matiss Miknis ustanowili fenomenalny rekord startu: 5.00!

Mateusz Luty – Krzysztof Tylkowski plasowali się na 10. miejscu, jeżdżąc szybciej od dotychczasowego rekordu toru aż o 0.79 sekundy!
A jak wyrównany był poziom ścigania, niech świadczy fakt, że pierwszą i 23 załogę dzielił różnica ledwie 0.98 sekundy!!!

Ostatecznie zmagania dwójek zakończyły się zwycięstwem Niemców Johannes Lochner – Christian Rasp. Z kolei inni Niemcy Francesco Friedrich – Martin Grothkopp ustanowili w 2. przejeździe dwa kolejne rekordy – startu: 4.99 i przejazdu 1:05.22!

W rywalizacji czwórek, Polakom poszło już nieco gorzej. Mateusz Luty – Jakub Zakrzewski – Łukasz Miedzik – Grzegorz Kossakowski uplasowali się na 23. miejscu na 32 startujące załogi (w tym jedną żeńską, kanadyjską).

I podobnie, jak w dwójkach, poziom był galaktyczny – po 1. przejeździe prowadzili Łotysze Oskars Kibermanis – Janis Jansons – Matiss Miknis – Raivis Zirups z rekordami startu (5.01) i toru (1:04.55)!!!!
Wcześniej z rekordem toru rozprawiali się kolejno: Niemcy Johannes Lochner – Matthias Kagerhuber – Sebastian Mrowka – Christian Rasp (1:04.76), Francesco Friedrich – Candy Bauer – Martin Grothkopp – Thorsten Margis (1:04.73) i Szwajcarzy Rico Peter – Alex Baumann – Simon Friedli – Thomas Amrhein (1:04.56)!!!
Francesco Friedrich z kolegami jako pierwszy uzyskał rekordowy czas startu 5.01.

W 2. ślizgu, emocji było co niemiara, ale Łotyszom pilotowanym przez Oskarsa Kibermanisa udało się utrzymać prowadzenie, ustanawiając „przy okazji” kolejne niewiarygodne rekordy – startu (4.96) i toru (1:04.05)!!!
W 2. przejeździe, rekordy toru bili kolejno ponadto: Austriacy Benjamin Maier – Stefan Laussegger – Markus Sammer – Danut Ion Moldovan (1:04.33), Niemcy Nico Walther – Marko Huebenbecker – Alexander Roediger – Philipp Wobeto (1:04.30) i Johannes Lochner – Matthias Kagerhuber – Sebastian Mrowka – Christian Rasp (1:04.15).
A Niemcy Francesco Friedrich – Candy Bauer – Martin Grothkopp – Thorsten Margis jako pierwsi „zeszli” poniżej 5 sekund na starcie (4.97).

PŚ_bobsleje_St.Moritz_mężczyźni_dwójki
Czasy startu_St.Moritz_bobsleje_dwójki
Klasyfikacja generalna PŚ_bobsleje_dwójki

PŚ_bobsleje_St.Moritz_mężczyźni_czwórki
Czasy startu_St.Moritz_bobsleje_czwórki
Klasyfikacja generalna PŚ_bobsleje_czwórki


PŚ_bobsleje_St.Moritz_kobiety


PŚ_skeleton_St.Moritz_mężczyźni


PŚ_skeleton_St.Moritz_kobiety