Łotewski sen o potędze

Łotysz Martins Dukurs ma szansę przejść do historii i zdobyć czwarty tytuł mistrza świata. Dotychczas żadnemu skeletoniście nie udało się tego dokonać (trzy raz mistrzem był również legendarny Szwajcar Gregor Stähli (1994, 2007, 2009). By triumfować po raz czwarty musi być najszybszy – po zsumowaniu czterech ślizgów – na torze „Olympia Eiskanal Innsbruck” w Igls.
Martins (rocznik 1984) i starszy o 3 lata brat Tomass wychowywali się w Siguldzie (dawniej polski Zygwold), w tzw. „Szwajcarii Łotewskiej”, gdzie w 1986 roku zbudowano tor bobslejowo-saneczkarski. Rodzina Dukursów zawsze przywiązywała rolę do edukacji swoich synów. Chłopcy byli jednak wysportowani, szczególnie dobrze dając sobie radę w siatkówce.
W 1994 roku, tata Dainis Dukurs (rocznik 1954) podjął pracę na torze w Siguldzie. Stało się naturalnym, że synowie – Martins i Tomass będą jeździć w lodowej rynnie profesjonalnie.

Rok po urodzeniu się Martinsa, Dainis Dukurs został mistrzem Łotwy w dwójkach bobslejowych, startując jako rozpychający (pilotem był Jānis Skrastiņš). W tym czasie zajął się również „produkcją” bobslei. Z czasem został trenerem chłopców, menadżerem toru i członkiem władz miejskich Siguldy.

W tym sezonie, Martins Dukurs wygrał aż 6 – z 7 – zawodów Pucharu Świata! Jedynym, który „zabrał” mu wygraną był Koreańczyk z Południa, Yun Sungbin.
Po raz pierwszy w historii na starcie mistrzostw świata w skeletonie stanie Polak – Michał Jakóbczyk.

Who_is_who_skeleton_mężczyźni

Who_is_who_skeleton_kobiety

ROZKŁAD JAZDY” DRUGIEGO TYGODNIA MISTRZOSTW ŚWIATA W IGLS

18 lutego br. (czwartek) – godz. 9.00
1. i 2. przejazd skeletonistów

19 lutego br. (piątek) – godz. 9.45 TVP Sport na żywo
1. i 2. przejazd skeletonistek

19 lutego br. (piątek) – godz. 15.30
3. i 4. przejazd skeletonistów

20 lutego br. (sobota) – godz. 9.45 TVP Sport na żywo
3. i 4. przejazd skeletonistek

20 lutego br. (sobota) – godz. 15.30
1. i 2. przejazd męskich czwórek bobslejowych

21 lutego br. (niedziela) – godz. 10.00
zjazd testowy bobsleje kobiet czwórki

21 lutego br. (niedziela) – godz. 15.00 TVP Sport na żywo
3. i 4. przejazd męskich czwórek bobslejowych