Do programu dodano osiem nowych wydarzeń, z silnym naciskiem na równość płci pod względem wydarzeń i kwot zawodniczek. Takie podejście jest zgodne z celem zmniejszenia kosztów i złożoności organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich poprzez wykorzystanie istniejących obiektów i poszanowanie ogólnej liczby sportowców wynoszącej 2900.
„Dokonaliśmy znacznych postępów, aby zniwelować różnice płci podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich” – powiedział prezydent MKOl Thomas Bach. „Przechodzimy z 40% udziału kobiet w Soczi 2014 do 47% w Milano Cortina. Jesteśmy zaangażowani w dalsze wspieranie równości płci, a Milano Cortina będzie kolejnym kluczowym kamieniem milowym w tym przedsięwzięciu”.
Innowacyjne zmiany
Zmiany wprowadzone dla Milano Cortiny dotyczą czterech dyscyplin sportowych:
- Skialpinizm (nowy sport olimpijski na te Igrzyska)
- Włączenie trzech nowych konkurencji: sprint mężczyzn, sprint kobiet i sztafeta mieszana
- Biathlon: bez zmian
- Bobslej
- Włączenie wydarzenia szkieletowej drużyny mieszanej
- Curling: bez zmian
- Hokej na lodzie: bez zmian
- Saneczkarstwo
- Włączenie rozgrywek deblowych kobiet
- Zastąpienie jednej otwartej konkurencji deblowej jedną konkurencją deblową mężczyzn
- Łyżwiarstwo: bez zmian
- Jazda na nartach
- Włączenie trzech nowych zawodów: narciarstwo freestyle podwójna mulda mężczyzn, narciarstwo freestyle podwójna mulda kobiet i skoki narciarskie duża skocznia narciarska kobiet
- Usunięcie jednego wydarzenia: równoległa drużyna mieszana Alpine.
Rada Wykonawcza MKOl, zgodnie z zaleceniem OPC, postanowiła uwzględnić zawody kobiet i mężczyzn w kombinacji alpejskiej tylko tymczasowo i będą one podlegały dalszej ocenie. To da Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) dodatkowy czas na sfinalizowanie propozycji formatu zawodów i zebranie informacji zwrotnych od odpowiednich zainteresowanych stron, w tym Komisji Sportowej FIS. Ostateczna decyzja w sprawie imprez Kombinacji Alpejskiej ma nastąpić nie później niż w kwietniu 2023 roku.