Mistrzostwa Europy potwierdzone!

W oficjalnym kalendarzu Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu (IBSF) na sezon 2016/2017 pojawiły się nowe zawody! W dniach 9-15 stycznia 2017 roku, a więc w terminie Pucharu Świata, równolegle odbędą się w Winterbergu mistrzostwa Europy w bobslejach i skeletonie. Oczywiście z udziałem reprezentantów Polski.

Historia bobslejowych mistrzostw Starego Kontynentu sięga roku 1929! Początkowo rywalizacja odbywała się tylko w dwójkach; czwórki „zadebiutowały” dopiero w 1967 roku, w Igls.
W 1929 roku, na nieistniejącym już dzisiaj torze w szwajcarskim Davos, wygrali… Holendrzy – Eddie van de Pol i P.M. Metzelaar. Z kolei historycznie, pierwszą mistrzowską czwórkę tworzyli… Rumuni – Ion Panțuru – Nicolae Neagoe – Petre Hristovici – Gheorghe Maftei! W tym samym, 1967 roku, dwóch pierwszych wywalczyło ponadto tytuł wicemistrzów Europy w dwójkach.
Co ciekawe, zanim Ion Panțuru trafił do bobslei, grał jako bramkarz w II-ligowym klubie Karpatia Sinaia.

Bobsleistki dołączyły do walki o medale mistrzostw Europy w 2004 roku.

W historii mistrzostw Europy, medal zdobywały nie tylko potęgi bobslejowe – wspomniana dwójka rumuńska to również medaliści igrzysk olimpijskich (brąz w 1968 roku – Grenoble) i mistrzostw świata (srebro w 1969 roku – Lake Placid oraz brąz w 1973 roku – również Lake Placid); ponadto reprezentanci Holandii, W. Brytanii…
W 2007 roku, w Cortina d’Ampezzo, sensacyjnie po złoto sięgnęli Czesi – Ivo Danilevič i Roman Gomola! Pilot tej załogi – Ivo Danilevič urodził się zresztą w Jabloncu nad Nysą, gdzie trenowali również nasi bobsleiści.
Najbardziej egzotyczni wydają się być jednak… Hiszpanie: Eugenio Baturone – Julio Satorre – José Manuel Pérez – Guillermo Rosal, którzy w 1970 roku wywalczyli brązowy medal w czwórkach!

O prymat na kontynencie, skeletoniści rywalizują od 1981 roku, a skeletonistki od 2003 roku. W granie panów, asem nad asami jest Łotysz Martins Dukurs, który aż 7-krotnie z rzędu stawał na najwyższym stopniu podium (2010-2016)!!! Warto również przypomnieć… Brytyjczyka Kristana Bromleya i jego dominację w latach 2004-2005 i 2008 roku.

Historia żeńskiego skeletonu to Niemka Anja Huber, od 2014 roku znana bardziej pod nazwiskiem Selbach (mąż David Selbach to znany trener snowboardowy), Walijka startująca w barwach brytyjskich Shelley Rudman oraz Austriaczka Janine Flock.

Kalendarz zawodów IBSF_2016_2017