Ivo Ferriani w MKOl

Podczas 129. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, która odbyła się tuż przed rozpoczęciem Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia br.), prezydent Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu – Ivo Ferriani został oficjalnie członkiem MKOl. Wcześniej, decyzję podjął Komitet Wykonawczy MKOl, który pozytywnie zaopiniował kandydatury ośmiu nowych członków tego gremium.

Wśród nowych członków MKOl są cztery kobiety i czterech mężczyzn. Trzy osoby pochodzą z Europy, po jednej z Ameryki Południowej, Oceanii, Afryki, Ameryki Północnej i Azji. Po ich dokooptowaniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski liczy 99 osób.

Wbrew oczekiwaniom na liście nie znaleźli się szefowie FIFA oraz IAAF – Gianni Infantino i Sebastian Coe. Szef MKOl – Thomas Bach zapowiedział, że na wybór muszą czekać do 2017 roku. Międzynarodowe federacje piłki nożnej i lekkoatletyki po odejściu Seppa Blattera i Lamine Diacka nie mają swojego przedstawiciela we władzach olimpijskich.

Nowi członkowie MKOl:

  • Nita Ambani (Indie, założycielka organizacji charytatywnej Reliance Foundation, jedna z najbardziej wpływowych kobiet Azji według „Forbesa”)
  • Sari Essayah (Finlandia, mistrzyni świata w chodzie na 10 km z 1993 roku; była deputowana do Parlamentu Europejskiego, obecnie zasiada w krajowym parlamencie)
  • Ivo Ferriani (Włochy, bobsleista, olimpijczyk z Calgary; trener reprezentacji Włoch, Francji i Kanady; aktualnie szef Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu)
  • Luis Moreno (Kolumbia, dziennikarz i ekonomista; były minister i ambasador w USA, od 2005 roku prezes Inter-American Development Bank)
  • Auvita Rapilla (Papua-Nowa Gwinea, sekretarz generalna krajowego komitetu olimpijskiego)
  • Anant Singh (RPA, producent filmowy)
  • Tricia Smith (Kanada, wicemistrzyni olimpijska w wioślarstwie z 1984 roku; szefowa Kanadyjskiego Komitetu Olimpijskiego i wiceprezes Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej)
  • Karl Stoss (Austria, od 2009 roku prezes Austriackiego Komitetu Olimpijskiego)