O dwóch takich, co dla Kanady jeżdżą

Reprezentacja Kanady jest już gotowa do sezonu 2015/2016. W drużynie narodowej Kraju Klonowego Liścia, mamy dwa swoisko brzmiące nazwiska: Dave Greszczyszyn i Alexander Kopacz! Obaj to potomkowie polskich emigrantów, urodzeni już na obcej ziemi.

Dave Greszczyszyn (rocznik 1979) – skeletonista, urodził się w Brampton, w południowej części prowincji Ontario, gdzie mieszka duża część z ponad 800 tysięcy Polaków zamieszkujących Kanadę. A największe skupiska naszych rodaków znajdują się w miastach aglomeracji Golden Horseshoe, w szczególności we wspomnianym Brampton, Toronto i Mississauga.
Skeletonem zainteresował się już w szkole średniej, po obejrzeniu show telewizyjnego. Uczęszczał do Brock University, na którym uzyskał dyplom z kinezjologii, a więc nauki zajmującej się ruchem ciała człowieka. Na studiach grał w rugby (przy wzroście 190 cm i wadze ok. 95 kg).
„Wrócił” do skeletonu po obejrzeniu zmagań olimpijskich na igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku (skeleton wrócił do programu igrzysk po 54 latach!), gdzie wygrali Amerykanie – Jim Shea i Tristan Gale.

Edukację kontynuował na Griffith University w… australijskim Brisbane. Wrócił do Kanady i pracował jako nauczyciel w szkołach w Ontario.
W 2007 roku, mając 28 lat, rozpoczął trenowanie skeletonu i przeniósł się do Calgary.
W sezonie 2012/2013 zadebiutował w reprezentacji narodowej Kanady (3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Interkontynentalnego).

Alex Kopacz (rocznik 1990) – bobsleista, jeden z najlepszych rozpychających na świecie, urodził się z kolei w London, również w prowincji Ontario. London to jedno z większych miast w Kanadzie, w którym Polacy stanowią 4,4% mieszkańców miasta.
Jako student fizyki i inżynierii na The University of Western Ontario, brał udział w zawodach lekkoatletycznych. Rosłe chłopisko (193 cm i 115 kg) świetnie radziło sobie zwłaszcza w pchnięciu kulą – w 2013 roku, w Edmonton uzyskał wynik 16.41 m! Rok później, 60 metrów w hali pokonał w czasie 7.32!
Na uczelni został dostrzeżony przez trenerów bobslejowych i namówiony do wyjazdu na obóz. Był kwiecień 2013 roku. Sprawdził się, został zaakceptowany przez kolegów i wyjechał na kolejny obóz bobsleistów.

W reprezentacji zadebiutował już w listopadzie 2013 roku, ścigając się w dwójce pilotowanej przez Nicka Poloniato w Pucharze Ameryki (North American Cup).

W tym sezonie spisuje się znakomicie. Już w pierwszych zawodach Pucharu Ameryki, w Calgary był drugi w dwójkach (pilot Justin Kripps), przegrywając tylko z Amerykanami (Codie Bascue – Evan Weinstock) i wygrał rywalizację czwórek (pilot Justin Kripps)!
Alex Kopacz mówi po polsku i ma polski paszport.

Oprócz „naszych”, w ekipie kanadyjskiej na sezon 2015/2016 znaleźli się:

  • skeleton: Elisabeth Vathje i Jane Channell oraz Barrett Martineau

  • bobsleje: Kaillie Humphries (pilot), Melissa Lotholz (rozpychająca), Genevieve Thibault (rozpychająca) oraz Justin Kripps (pilot), Chris Spring (pilot), Lascelles Brown (rozpychający), Ben Coakwell (rozpychający), Josh Kirkpatrick (rozpychający), Derek Plug (rozpychający), Tim Randall (rozpychający).