Odszedł Malcolm „Gomer” Lloyd

Smutne wieści dotarły do nas z Kanady, gdzie mieszkał przez ostatnie lata – zmarł słynny Malcolm „Gomer” Lloyd – w latach 70-tych i 80-tych pilot bobslejowy reprezentacji W. Brytanii, a po zakończeniu kariery zawodniczej uznany trener i doradca.

Malcolm „Gomer” Lloyd był Walijczykiem, urodzonym w Penllergaer, niedaleko Swansea. Podczas XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Sarajewie, na torze usytuowanym na zboczach góry Trebević. uplasował się w konkurencji dwójek (z Peterem Brugnanim) na 10. miejscu, a w czwórkach na 15. (Howard Smith – Gus McKenzie – Peter Brugnani).

Jako trener pracował z wieloma reprezentacjami – W. Brytanii, USA, Kanady, Włoch, Rosji i ostatnio Korei Płd.

Wspierał również samego księcia Alberta II Grimaldi w przygotowaniach ekipy Monako do zimowych igrzysk olimpijskich (w sumie książę startował aż 5-krotnie: 1988 – Calgary, 1992 – Albertville, 1994 – Lillehammer, 1998 – Nagano i 2002 – Salt Lake City).

To głównie dzięki Lloydowi, Koreańczycy z Południa zrobili w ostatnich latach takie postępy. Przypomnijmy, że w pierwszych zawodach Pucharu Świata sezonu 2015/2016 (Altenberg), dwójka Won Yunjong – Seo Youngwoo, po raz pierwszy w historii stanęła na podium w tej rangi imprezie (powtórzyła to osiągnięcie w Winterbergu)!

26 lutego br. Malcolm „Gomer” Lloyd skończyłby 69 lat.

Gomer to postać biblijna ze Starego Testamentu. Jego ojciec – Jafet jest uważany za symbolicznego przodka Indoeuropejczyków, a więc m.in. Słowian, Celtów, Germanów i Bałtów.