Para-bobsleje na igrzyskach!!!

Podczas posiedzenia w Rio de Janeiro, Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) podjął decyzję o warunkowym włączeniu para-bobslei do programu XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich, które w 2022 roku odbędą się w Pekinie! 40 lat od inauguracji zimowych igrzysk paraolimpijskich, jesteśmy zatem świadkami kolejnej przełomowej chwili w sporcie osób niepełnosprawnych.

Zarząd Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego podkreślił, że Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu (IBSF) musi spełnić następujące warunki:
– zorganizować minimum sześć zawodów rangi Pucharu Świata i mistrzostwa świata w sezonach 2016/2017 i 2017/2018
– w rywalizacji musi uczestniczyć co najmniej 12 krajów z trzech kontynentów

W sezonie 2016/2017 aż 16 federacji narodowych (w tym oczywiście Polski Związek Bobslei i Skeletonu) otrzyma oficjalne licencje, uprawniające do startu w zawodach organizowanych przez Międzynarodową Federację Bobslei i Skeletonu. Są to: Australia, Austria, Brazylia, Hiszpania, Holandia, Kanada, Łotwa, Niemcy, Norwegia, POLSKA, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, USA, W. Brytania i Włochy.

Decyzji w sprawie para-skeletonu na razie nie podjęto.

Przypomnijmy, że I Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w szwedzkiej miejscowości Örnsköldsvik w dniach 21-28 lutego 1976 roku. W zawodach brali udział sportowcy niewidzący i po amputacji. Wówczas program konkurencji wyglądał raczej skromnie – tylko narciarstwo alpejskie i klasyczne oraz wyścigi sań jako sport pokazowy.