Pionierskie Igls

Już po raz szósty, austriacki Innsbruck – stolica kraju związkowego Tyrol, jest gospodarzem mistrzostw świata, organizowanych przez Międzynarodową Federację Bobslei i Skeletonu (International Bobsleigh & Skeleton Federation – IBSF). Dla turystów szczególnie atrakcyjny jest zachowany do dzisiaj średniowieczny układ urbanistyczny, z zamkiem cesarskim Hofburg na czele. Jeździmy tu również zobaczyć Alpenzoo Innsbruck – najwyżej położone europejskie zoo, w którym zamieszkują zwierzęta, których naturalnym środowiskiem życia są Alpy.

Dla każdego kibica obowiązkowym punktem wycieczki jest słynna skocznia Bergisel, na której organizowany jest trzeci z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Na miłośników białego szaleństwa, region zapewnia tysiące tras zjazdowych, o różnym stopniu trudności.

W końcu, Innsbruck dwukrotnie organizował Zimowe Igrzyska Olimpijskie (1964, 1976) oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży (2012), a olimpijskie trasy są dzisiaj dostępne dla wszystkich fanów narciarstwa.

Mistrzostwa świata w bobslejach i skeletonie odbywają się w kurorcie Igls, usytuowanym w pobliżu miasta Innsbruck, u stóp góry Patscherkofels, gdzie Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1976 roku wybudowano tor saneczkarsko-bobslejowy. Po raz pierwszy wszystkie konkurencje bobslejowe i saneczkarskie mogły odbywać się na jednym torze. Było to pionierskie rozwiązanie, które znacząco wpłynęło na rozwój tych konkurencji sportowych. Tor ten był prekursorem późniejszych budowli tego typu.

W tegorocznych mistrzostwach świata wystartuje oczywiście reprezentacja Polski – w pierwszej części zawodów (8-14 lutego br.) kibicujemy naszej męskiej dwójce bobslejowej, pilotowanej przez Mateusza Lutego, którego niestety kilka dni wcześniej nie omijały problemy zdrowotne.

Walka o medale z udziałem Polaków

13 lutego br. (sobota) – godz. 9.30
1. i 2. przejazd męskich dwójek bobslejowych
14 lutego br. (niedziela) – godz. 9.30
3. i 4. przejazd męskich dwójek bobslejowych

W drugim tygodniu mistrzostw (15-21 lutego br.) do rywalizacji włączą się skeletoniści, z Martą Orłowska i Michałem Jakóbczykiem na czele. W ubiegłym roku, w Winterbergu, w debiutanckim starcie, Marta uplasowała się na 28. miejscu, zaliczając trzy ślzigi. Z kolei dla Michała, start w Igls będzie debiutem na mistrzostwach świata.
Drugi tydzień to również rywalizacja czwórek bobslejowych.

Walka o medale z udziałem Polaków

18 lutego br. (czwartek) – godz. 9.00
1. i 2. przejazd skeletonistów
19 lutego br. (piątek) – godz. 9.45
1. i 2. przejazd skeletonistek
19 lutego br. (piątek) – godz. 15.30
3. i 4. przejazd skeletonistów
20 lutego br. (sobota) – godz. 9.45
3. i 4. przejazd skeletonistek
20 lutego br. (sobota) – godz. 15.30
1. i 2. przejazd męskich czwórek bobslejowych
21 lutego br. (niedziela) – godz. 15.00
3. i 4. przejazd męskich czwórek bobslejowych