Podsumowanie 2018 roku!

Rok 2018 nieubłaganie zbliża się do końca. Polski Związek Bobslei i Skeletonu postanowił podsumować wszystko to co działo się w naszej organizacji przez ostatnie 365 dni!

Mijający rok dla Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu był szczególny. Pierwszy raz w historii Związku nasi zawodnicy pojechali na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które w tym roku odbyły się w Koreańskim mieście PyeongChang. Pierwszy raz w historii polskich bobslei do władz IBSF- Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu wybrany został przedstawiciel Polski. W bobslejach pojawiły się pierwsze Panie co ma związek z rozpoczętym w tym roku programem monobob kobiet. Historycznych pierwszych razów było zdecydowanie dużo więcej. Poniżej prezentujemy kalendarium z podziałem na poszczególne miesiące. 

STYCZEŃ

Walka o start w Igrzyskach. Niesamowite emocje do ostatniego dnia dostarczała nam na początku roku nasza bobslejowa czwórka. Losy jej wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie ważyły się do ostatniej chwili. Nasza młoda doświadczeniem drużyna budowana przez łotewskiego trenera Janisa Mininsa osiągnęła ostatecznie poziom sportowy pozwalający jej na zdobycie kwalifikacji i wyjazd na Igrzyska Olimpijskie. Warto dodać, że dopiero w grudniu 2017 roku kupiliśmy nowego bobsleja dla czwórki i od razu po tym nasza załoga dwa razy wywalczyła finałowe miejsca w rywalizacji Pucharu Świata w sezonie olimpijskim. Początek roku pokazał że w polskich zawodnikach drzemie ogromny potencjał. Gonimy świat, urywając kolejne setne sekundy… sprzętem, przygotowaniem fizycznym i technicznym zawodników oraz doświadczeniem pilota.

LUTY

XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie PyeongChang 2018. W tym miesiącu nasi zawodnicy po raz pierwszy w historii Związku wystartowali na najważniejszej sportowej imprezie jaką są Igrzyska Olimpijska. Nasza reprezentacja w składzie: Mateusz Luty, Arnold Zdebiak, Krzysztof Tylkowski, Łukasz Miedzik i Grzegorz Kossakowski. wystartowała zarówno w dwójkach jak i czwórkach bobslejowych. Załoga prowadzona przez trenera Janisa Mininsa uzyskała w czwórkach 13. miejsce, które to jest najlepszym w dotychczasowej historii startów polskich bobsleistów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Zakończenie tej imprezy przyniosło nam jeszcze jeden szczególny akcent. Kapitan naszej reprezentacji Mateusz Luty otrzymał zaszczyt niesienia polskiej flagi narodowej podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk.

MARZEC

Konferencja programowa PZBiS. W marcu na Wyspie Sobieszewskiej koło Gdańska odbyła się konferencja programowa Polskiego Związku Związku Bobslei i Skeletonu. Zebraliśmy w jednym miejscu cały sztab szkoleniowy, zawodników, władze i pracowników Związku. Dwudniowa dyskusja miała na celu przedstawienie zrealizowanych planów w szczególności tych dotyczących przygotowań olimpijskich. Podczas spotkania sztaby szkoleniowe zaprezentowały też strategie na kolejny sezon oraz cały kolejny okres przygotowań do docelowej imprezy, którą dla Związku są XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022.

KWIECIEŃ

Akademia Zarządzania Sportem. W kwietniu Polski Związek Bobslei i Skeletonu przystąpił do programu realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Sportu. Polski Instytut Badawczy, który miał na celu kompleksowe podniesienie kwalifikacji z obszaru organizacji, zarządzania i marketingu realizowanych w formie nowoczesnych oraz kreatywnych szkoleń.

MAJ

Wizyta Prezydenta IBSF w Polsce. Pod koniec maja na zaproszenie Prezesa Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu przyjechał Ivo Ferriani. Prezydent Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu Spotkanie było podsumowaniem dotychczasowej współpracy Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu (IBSF) z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu (PZBiS) oraz Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOL). Nie zabrakło także rozmowy o dalszych planach oraz rozwoju dyscyplin olimpijskich. W maju odbyło się też pierwsze zgrupowanie w Cetniewie. Ośrodek OPO “CETNIEWO” gościł naszą Kadrę od 17 do 21 maja w tym czasie Trener Kadry Janis Minins przeprowadził treningi ogólnorozwojowe oraz siłowe.

CZERWIEC

Polak we władzach IBSF. Czerwiec przyniósł nam kolejny historyczny moment. Po raz pierwszy w historii polskich bobslei do władz Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu wybrany został przedstawiciel z naszego kraju. Przemysław Piesiewicz na trwającym w Rzymie Kongresie IBSF został wybrany na funkcję Wiceprezydenta ds. Komunikacji. Na kandydata który jest wiceprezesem Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu, głosowało 38 delegatów, jego kontrkandydat Holender Peter Van Wees zebrał tylko pięć głosów.

LIPIEC

W lipcu Polski Związek Bobslei i Skeletonu wzmocnił swoją identyfikację graficzną i stworzył Logotypy swoich dyscyplin. Projekty nawiązują do głównego Logo związku. Front Logo to złożenie charakterystycznych linii dla bobslei i skeletonu. Całe Logo zbudowane jest większości z linii, co daje uczucie lekkości, ruchu i dynamiki. Kolorystyka Logo oparta jest na monochromatycznej barwach. Uważamy, że był to kolejny bardzo dobry krok Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu pokazujący, że nawet tak niszowa dyscyplina w Polsce może z powiedzeniem kreować swój wizerunek i działania marketingowe. Zgrupowanie w Gdańsku. W lipcu odbyło się również ostatnie krajowe zgrupowanie Kadry Narodowej Bobslei. W Gdańsku na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu trenowali zawodnicy Teamu A i B. Był to kolejny wytężony okres treningów i budowania formy przed nadchodzącym sezonem 2018/2019.

SIERPIEŃ

Ścieżka startowa. W czeskiej miejscowości Jablonec odbyło się pierwsze zagraniczne zgrupowanie Kadry Narodowej Bobslei. Dzień ten był jednocześnie początkiem drugiego etapu przygotowań do sezonu 2018/2019. Treningi opierały się głównie na wykorzystaniu istniejącej tam infrastruktury jaką jet ścieżka startowa. Zawodnicy podczas trwającego tydzień zgrupowania mieli okazje sprawdzić swoją aktualną formę. Ścieżka startowa to jak podkreśla trener naszej kadry Janis Minins bardzo ważny element procesu treningowego. Przyjmuje się, że w całym zjeździe zawodników po torze bobslejowym sam start jest najistotniejszym elementem. Dzięki treningom w Jabloncu nasi zawodnicy ten element dopracowywali do perfekcji!

WRZESIEŃ

Monobob kobiet. We wrześniu tego roku rozpoczęliśmy program poszukiwania zawodniczek do nowej olimpijskiej dyscypliny jaką są monoboby kobiet. Debiut kobiecej rywalizacji nastąpi na Zimowych Igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Polski Związek Bobslei i Skeletonu dostrzegł w tym swoją szansę uzyskania dobrego rezultatu i natychmiast rozpoczął projekt mający na celu pozyskanie nowych zawodniczek do swojej Kadry Narodowej. Trener Janis Minins przyjechał do Gdyni gdzie dzięki uprzejmości Akademii Marynarki Wojennej mógł przyjrzeć się testom sprawnościowym przyszłych podchorążych tej uczelni.mPóźniej grupa wyselekcjonowanych zawodniczek została zaproszona na specjalistyczne bobslejowe testy, które odbyły się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

PAŹDZIERNIK

Mistrzostwa Polski Sigulda 2018. Na łotewskim torze w Siguldzie odbyły się XX Mistrzostwa Polski w Bobslejach. Rywalizacja toczyła się w kategorii dwójek. Tytuł Mistrza Polski w obronili Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski. Drugie miejsce przypadło załodze w składzie Jakub Stano, Arnold Zdebiak a trzecie parze Jakub Zakrzewski, Michał Pietrzak. To nie koniec. Polski Związek Bobslei i Skeletonu po raz pierwszy rozdał komplety medali także w Mistrzostwach Polski w startach na lodowej ścieżce i w Mistrzostwach Polski monobob kobiet Złoto w tej drugiej dyscyplinie odebrała Sylwia Smolarek. XX Mistrzostwa Polski, zakończyły także trwające dwa tygodnie zgrupowanie Kadry Narodowej, będące kolejnym etapem przygotowań do sezonu 2018/2019. Obóz na torze w Siguldzie był pierwszym w historii na którym pojawiły się kobiety stanowiące początek tworzenia nowej Kadry Narodowej w monobobach kobiet. Dyscyplina ta została dopiero niedawno wprowadzona do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

LISTOPAD

Sylwia Smolarek zajęła 5 miejsce w historycznym pierwszym Pucharze Europy w monobobach kobiet. To duży sukces organizacyjny i szkoleniowy Związku. Od ogłoszenia decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie dodania konkurencji monobobów kobiet już od Zimowych Igrzysk Olimpijskich- Pekin 2022 minęło zaledwie kilka miesięcy. Przez ten czas aktywnie poszukiwaliśmy kandydatek do rozpoczęcia szkolenia. W październiku na zgrupowaniu w Siguldzie mieliśmy dwie zawodniczki, które przyszły testy i zostały zakwalifikowane do Kadry Narodowej, są to Aleksandra Jaźwińska i Sylwia Smolarek. Obydwie zakończyły pozytywnie całe szkolenie z jazdy na torze przygotowane przez trenera polskiej Kadry Narodowej w bobslejach- Janisa Minisa. W listopadzie w austriackiej miejscowości Innsbruck na torze Olympia-Eiskanal Innsbruck (Igles) odbył się pierwszy w sezonie Puchar Interkontynentalny IBSF (ICC) w skeletonie W zawodach tych wzięła udział czwórka zawodników naszej kadry narodowej Marta Orłowska, Zuzanna Klocek, Michał Jakóbczyk, Vlad Polyvach. Zwrócić szczególną uwagę należy na naszą nową najmłodszą zawodniczkę w kadrze skeletonu Zuzannę Klocek, która ma skończone dopiero 14 lat i jej obecność na pierwszych zawodach ICC ma związek z przygotowaniami do imprezy docelowej jaką dla niej będzie start w Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich (Youth Olympic Games), które w 2020 odbędą się w Lozannie.

GRUDZIEŃ

Rok 2018 jest ważny dla Polski ze względu na obchody stulecia odzyskania niepodległości. Również Polski Związek Bobslei i Skeletonu włączył się w tę wyjątkową celebrację. Podczas pierwszego Pucharu Świata w sezonie 2018/2019, który rozegrany został na łotewskim torze w Siguldzie zawodnicy Kadry Narodowej Bobslei wystartowali w specjalnie stworzonych na tę okazję strojach. Branding upamiętniający 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości znalazł się także na bobsleju. Na torze w Siguldzie podczas inauguracji Pucharu Świata w bobslejach Polscy zawodnicy Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski zajęli dwukrotnie 11. miejsce. Polski Związek Bobslei i Skeletonu w grudniu dołączył do grona członków Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Decyzja ta ma związek z kolejnymi planami organizacji, którymi jest szersza popularyzacja naszych dyscyplin wśród dzieci i młodzieży. W przyszłym roku planujemy organizację zawodów w nowych nieolimpijskich konkurencjach składających się na tak zwany “wielobój BobSkelowy” oraz letnie mistrzostwa Polski w startach.

Rok 2018 przyniósł nam ogromne emocje związane ze startami naszych zawodników na arenach międzynarodowych. Cały czas ścigami się z najlepszymi na świecie i coraz bardziej staramy się im dorównać. Cały czas poszukujemy nowych zawodników do naszych Kadr Narodowych, patrząc w przyszłość w kierunku kolejnych dużych imprez jakimi będę Zimowe Młodzieżowe Igrzyskach Olimpijskie w 2020 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022. Rozwijamy się zarówno organizacyjnie jak i marketingowo docierając z promocją naszych dyscyplin do coraz szerszej grupy odbiorców. Nasze działania i każdy krok w przód jaki stawiamy nie byłby możliwy bez wsparcia naszych partnerów. Należą się wam ogromne podziękowania za każdy wkład wniesiony w rozwój Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu. 

Początek nowego roku dla Polskiej Kadry Narodowej będzie bardzo intensywny. Przed nami kolejne wyzwania… Ślizgiem w 2019 rok.