Podsumowanie dotychczasowych przygotowań do sezonu 2019/2020

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale gości obecnie zawodników naszej Kadry Narodowej Bobslei Seniorów. Dla naszych zawodników jest to kolejny etap przygotowań do nowego sezonu zimowego. W COS OPO Spała mocno trenują pilot naszej reprezentacji Matusz Luty i dwójka rozpychających Arnold Zdebiak i Jakub Zakrzewski. Całość przygotowań letnich koordynowana jest przez naszego trenera przygotowania motorycznego Michała Pietrzaka, który podsumował dotychczasowy letni cykl zgrupowań:

Przygotowania do sezonu startowego 2019/2020 bobslejowej czwórki i dwójki seniorów przebiegają pomyślnie i według wcześniej założonego planu. Zawodnicy Mateusz Luty, Krzysztof Tylkowski, Arnold Zdebiak, Jakub Zakrzewski i Hubert Olczyk wykazują się mistrzowskim zaangażowaniem w realizacji procesu treningowego. Przygotowania ruszyły z dniem zakończenia sezonu startowego 2018/2019 czyli w dniu powrotu z Mistrzostw Świata w Whistler. Zastosowanie w tym okresie indywidualnych ćwiczeń usprawniających eliminujących słabe ogniwa ograniczające sprawność i wydolność fizyczną moich podopiecznych we wcześniejszych latach, pozwoliło nie tylko na poprawę techniki ćwiczeń siłowych ale również przyśpieszyło progres intensywności w treningu siłowym, który na tą chwilę jest na prawdę imponujący. Rozpoczynając swoją pełną współpracę z PZBiS w ubiegłym roku miałem tylko 15 tygodni na przygotowania bobsleistów do sezonu startowego. W tak krótkim czasie udało się zadbać o uniknięcie kontuzji, utrzymać pewien poziom sprawności i na tej bazie zbudować formę na mistrzostwa Europy. Zaowocowało to najwyższym w historii polskich bobslejów- 6 miejscem bobslejowej dwójki w mistrzostwach starego kontynentu. W tym roku nie ma miejsca na półśrodki, sprawdzanie rozwiązań treningowych, reakcji zawodników na bodźce treningowe czy wiecznego strachu, że złe nawyki ruchowe i czasami fatalna technika ćwiczeń siłowych przyniesie kontuzje. Obecnie dzięki ciężkiej pracy moich podopiecznych możemy być wspólnie z fizjoterapeutą Jakubem Cieniawskim i Trenerem głównym Janisem Mininsem dumni z owoców ciężkiej pracy zawodników i możemy ze spokojem, pewnością i dużymi nadziejami patrzeć w przyszłość dlatego wspólnie, z niecierpliwością czekamy na pierwsze starty sezonu zimowego. – Trener przygotowania motorycznego Michał Pietrzak.

Podczas całego letniego cyklu, jak wspomniał Trener mocno trenują nasi zawodnicy, a wśród nich rozpychający Arnold Zdebiak. Doświadczony zawodnik uczestnik Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang podzielił się z nami swoją oceną przygotowań:

Jestem na bardzo dobrej drodze, aby do sezonu 2019/2020 być przygotowanym fizycznie najlepiej z życiu. Dzięki obecnemu trenerowi Michałowi Pietrzykowi i jego podejściu indywidualnym do każdego z zawodników widzę bardzo duży progres, jeśli w tym momencie ja i wszyscy zawodnicy zbliżają się do swoich rekordów życiowych czyli PB albo je biją w tak ciężkim treningu to znaczy ze obraliśmy wspólnie dobry kierunek!

Zgrupowanie w Spale jest zakończeniem kolejnego etapu przygotowań do sezonu 2019/2020. W sierpniu Kadra Narodowa Bobslei zamelduje się w Czechach gdzie w miejscowości Jablonec będzie korzystać ze specjalistycznej ścieżki startowej. Ścieżka startowa to początkowy odcinek toru lodowego na którym zawodnicy rozpychają sprzęt sportowy i wskakują do niego (bobsleje) lub na niego (skeleton). Rozpychanie sprzętu oraz synchronizacja „wskoczenia” zawodników do bobsleja stanowi ważny element, który szacunkowo odpowiada za 30% końcowego rezultatu za zawodach. We wrześniu zaplanowane są pierwsze treningi na torze bobslejowym w łotewskim mieście Sigulda. Całość przygotowań ma na celu optymalne przygotowanie naszych zawodników do startów w zawodach Pucharu Świata i Pucharu Europy. Pierwsze zawody zaplanowane są na początek grudnia.