Poza „dwudziestką”

Mistrzami świata w dwójkach bobslejowych zostali Niemcy, Francesco Friedrich – Thorsten Margis, którzy wyprzedzili swoich rodaków Johannes Lochner – Joshua Bluhm oraz Szwajcarów, Beat Hefti – Alex Baumann. Polacy Mateusz Luty i Grzegorz Kossakowski ostatecznie zostali  sklasyfikowani na 24. miejscu. W sumie na torze “Olympia Eiskanal Innsbruck” wystartowały 34 załogi, a ukończyły 32.
Z rywalizacji pań, najlepszymi okazały się Niemki Anja Schneiderheinze – Annika Drazek. Aktualne mistrzynie Europy wyprzedziły kanadyjską załogę Kaillie Humphries (mistrzyni olimpijska z 2010 i 2014 i mistrzyni świata z 2012 i 2013) – Melissa Lotholz oraz Amerykanki, Elana Meyers Taylor (wicemistrzyni olimpijska z 2014, mistrzyni świata z 2015) – Lauren Gibbs.

W męskich dwójkach, wszystko rozstrzygnęło się drugiego dnia, w 3. przejeździe. Aż cztery ekipy pojechały szybciej od rekordu toru, który pierwszego dnia ustanowili Łotysze, Oskars Melbardis i Daumants Dreiskens (51.54). Najszybsi byli Francesco Friedrich – Thorsten Margis, którzy uzyskali fenomenalny czas 51.32!!!
Co ciekawe, we wszystkich czterech ślizgach najlepszymi startami popisywali się Johannes Lochner i Joshua Bluhm (5.02 – 5.01 – 5.05 – 5.00). Jednak do swoich rodaków stracili na mecie 0.17 sekundy…

Pierwszy dzień był w wykonaniu Mateusza i Grzegorza bardzo przeciętny – po dwóch przejazdach 25. miejsce i duża strata (1.75 sekundy) do prowadzących wówczas Johannesa Lochnera i Joshuy Bluhma. W obu ślizgach, na starcie zmierzono Polakom czas 5.22 (22. i 21. miejsce). Zatem już na początku nasi bobsleiści zanotowali spore straty.
W 3. przejeździe Polacy pojechali lepiej, uzyskując 20. czas. Do czwartego ślizgu nie zdołali jednak awansować.

Francesco Friedrich jest trzecim zawodnikiem w historii, któremu udało się zdobyć trzy złote medale z rzędu w rywalizacji dwójek. Wcześniej dokonali tego Włoch Eugenio Monti (aż 5-krotnie, w latach 1957-1961) oraz inny Niemiec, Christoph Langen (1993, 1995-1996).

Rewelacją zawodów byli Brytyjczycy Bruce Tasker – Joel Fearon, którzy zajęli miejsce tuż za podium! Jeszcze tydzień wcześniej uplasowali się na 17. miejscu w mistrzostwach Europy, dwa miejsca niżej od… Polaków. W Igls zadziwili cały bobslejowy świat.

WYNIKI_MŚ_bobsleje_dwójki mężczyzn_Igls

WYNIKI_MŚ_bobsleje_dwójki kobiet_Igls

WYNIKI_MŚ_zawody drużynowe_Igls

Who_is_who_bobsleje_kobiety_MŚ_Igls

Who_is_who_bobsleje_mężczyźni_dwójki_MŚ_Igls