Rosyjski rodzynek

Niemcy – Janine Becker (skeleton kobiet) i Fabian Küchler (skeleton mężczyzn) oraz Aleksandra Rodionowa z Rosji (bobsleje kobiet) i kolejny Niemiec, Johannes Lochner (bobsleje mężczyzn) zostali triumfatorami klasyfikacji generalnej Pucharu Europy sezonu 2015/2016 (2016 Overall Europe Cup of the International Bobsleigh & Skeleton Federation IBSF).

Na szczególne uznanie zasłużyła Александра Васильевна Родионова czyli Aleksandra Rodionowa. Łącznie bobsleistki rywalizowały w ośmiu zawodach Pucharu Europy (2xWinterberg, Altenberg, 2xSigulda, Königssee, Igls i St. Moritz), z czego Rosjanka opuściła tylko pierwsze.

Głównymi rywalkami Oli była oczywiście cała koalicja niemieckich bobsleistek, z taki znakomitościami, jak Stephanie Schneider (aktualna mistrzyni świata juniorek), Kim Kalicki (druga juniorka globu) i Sabrina Duljevic (trzecia juniorka świata) na czele. W sumie w zawodach Pucharu Europy wystartowało w tym sezonie aż sześć pilotek niemieckich! Jak dodamy do tego Anje Schneiderheinze i Sandre Kroll, rywalizujące tylko w zawodach Pucharu Świata, będziemy mieli pełny obraz potęgi naszych wschodnich sąsiadów.

Aleksandra Rodionowa wygrała trzy – z siedmiu – Pucharów Europy; a w pozostałych czterech zawsze zajmowała miejsce na podium!

Po raz pierwszy Rosjanka pokazała się z bardzo dobrej strony w zmaganiach bobsleistek pod koniec poprzedniego sezonu, zajmując 3. miejsce w zawodach Pucharu Europy w St. Moritz (był to zresztą jej jedyny start w tym cyklu w sezonie 2014/2015).

Aleksandra Rodionowa była wcześniej doskonale znana, ale w rywalizacji saneczkarskiej. Urodzona w 1984 roku w Bracku, w azjatyckiej części Rosji, gdzie przebiega Kolej Bajkalsko-Amurska, jeździła na sankach przez wiele lat – już w 2001 roku startowała w mistrzostwach świata juniorek, plasując się w jedynkach, na odległej, 22. pozycji (dwa lata później była dziesiąta).
Potem były starty w igrzyskach olimpijskich (2006 – 14. miejsce i 2010 – 6. miejsce) i mocno przeciętne w mistrzostwach świata. W sezonie 2009/2010, Rodionowa zajęła 9. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W bobslejowej reprezentacji Rosji zadebiutowała w listopadzie 2014 roku w amerykańskim Park City, zajmując 7. i 8. miejsce w Pucharze Ameryki. Pod okiem legendarnego Kanadyjczyka Pierre Luedersa, nabierała doświadczenia. Dostała szansę, którą w pełni wykorzystała.

Drugi przejazd bobsleistek w ostatnich zawodach Pucharu Europy sezonu 2015/2016 w St. Moritz dostępny na:

http://livestream.com/enjoystmoritz/events/3684811/videos/110841811