Styczeń Polaków

Minęło ledwie kilka dni Nowego Roku, a już na dobre ruszyła pucharowa karuzela. W najbliższych dniach bobslejową i skeletonową stolicą będzie Altenberg, niedaleko Drezna w Saksonii. Trzecie w sezonie 2016/2017 zawody Pucharu Świata, zapowiadają się ekscytująco – po ponad 10-miesięcznej przerwie, ponownie pojawi się na torze łotewski pilot Oskars Melbārdis. Po raz pierwszy w tym sezonie, w imprezie tej rangi ujrzymy również Szwajcara Beata Hefti i Belgijkę Elfje Willemsen.

W tym roku, z reprezentantów Polski, pierwsi na tor wyszli bobsleiści z kadry B – Jakub Stano, Bartek Michalski i Paweł Sarnecki już trenują na legendarnym torze Olympia Bobrun St.Moritz – Celerina pod okiem Tomasza Żyły. Za przygotowanie sprzętu odpowiedzialny jest natomiast Krzysztof Przybył.
Pierwszym startem Jakuba Stano będzie Puchar Europy w St. Moritz w konkurencji dwójek (13 stycznia br.). Najważniejszą imprezą sezonu – mistrzostwa świata juniorów (Winterberg, 24-28 stycznia br.).

Inny cykl startowy ma kadra A – już teraz Mateusz Luty wraz z rozpychającymi: Krzysztofem Tylkowskim, Grzegorzem Kossakowskim, Łukaszem Miedzikiem i Jakubem Zakrzewskim ruszają do Winterbergu, gdzie w dniach 13-15 stycznia br. odbędą się mistrzostwa Europy.
Po tych zawodach, polska ekipa przenosi się do St. Moritz, gdzie weźmie udział w zawodach Pucharu Świata (20-22 stycznia br.). I od razu wraca do… Niemiec, na tor w Königssee, również na zawody Pucharu Świata.

Kadra skeletonistów również jest… podzielona. Dla Michała Jakóbczyka, imprezą docelową są mistrzostwa świata juniorów, które 28 stycznia zagoszczą do Siguldy. Tym samym, sztab szkoleniowy podjął decyzję, że cały okres przygotowawczy do tych zawodów spędzi właśnie na Łotwie, trenując z czołówką juniorów kraju.
Z kolei Marta Orłowska i Kamil Karnas zaczynają rok 2017 startem w zawodach Pucharu Europy, który już 12 stycznia br. odbędzie się w St. Moritz. Kilka dni później, wystartują w tej samej rangi imprezie, w Altenbergu.

ibsf_media_guide_event_information20162017

pe_bobsleje_st-moritz