Z boiska i toru na salony

Dwukrotna mistrzyni olimpijska w bobslejach (2010 i 2014, z Kaillie Humphries) – Heather Moyse została pierwszą Kanadyjką w historii, która znalazła się w elitarnej galerii sław „World Rugby Hall of Fame in Rugby”. Tym samym dołączyła do największych gwiazd rugby: nowozelandzkiego skrzydłowego Jonaha Lomu, Australijczyka George’a Gregana czy Joosta van der Westhuizena z RPA.

Heather Moyse to klasyczny przykład wielkiego talentu sportowego, ale i determinacji oraz uporu. Od „małego” interesowała się sportem, jeszcze przed rozpoczęciem nauki szkolnej uczestnicząc w zajęciach z gimnastyki i łyżwiarstwa figurowego. Potem była piłka nożna, koszykówka, rugby i lekkoatletyka.

Reprezentowała University of Waterloo – przez wiele lat dzierżyła zresztą uczelniane rekordy w kilku konkurencjach biegowych oraz skoku w dal.

Do reprezentacji Kanady w rugby union trafiła w 2004 roku, a już później zaczęła rywalizować w bobslejach. W 2011 roku trafiła do… kolarstwa torowego, by kilkanaście miesięcy później wystartować w mistrzostwach Ameryki, plasując się na czwartej pozycji w wyścigu na 500 metrów!

Jednak Heather Moyse jest najbardziej znana jako rugbistka i bobsleistka.

Z kanadyjską reprezentacją rugby union uczestniczyła w dwóch Pucharach Świata: w 2006 i 2010 roku, podczas obu przodując w klasyfikacji zdobytych przyłożeń.
W 2013 roku znalazła się w kadrze rugby 7 na moskiewski Puchar Świata, w którym Kanadyjki w finale uległy Nowozelandkom (12:29).

W 2011 roku, z Heather Moyse skontaktowali się przedstawiciele Bobsleigh Canada Skeleton (BCS) z propozycją współpracy z kadrą bobsleistek. Zawodniczka odmówiła jednak udziału w przygotowaniach do igrzysk w Salt Lake City, ale działacze jednak ponowili próbę cztery lata później.
Po czterech miesiącach treningów i zdobyciu mistrzostwa Kanady oraz zajęciu 2. miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sezonu 2005/2006, na XX Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie, uplasowała się (wraz Helen Upperton) na 4. miejscu, ze stratą zaledwie 0.05 sekundy do brązowych medalistek…

Lata 2010 i 2014 to już supremacja olimpijska z Kaillie Humphries.