Z Niemiec do Szwajcarii

Legendarny Christoph Langen zrezygnował z zatrudnienia w niemieckiej federacji (Bob- und Schlittenverbandes für Deutschland – BSD)! Po sześciu latach pracy w charakterze trenera głównego bobslejowej reprezentacji Niemiec, 2-krotny mistrz olimpijski, 8-krotny mistrz świata i 7-krotny mistrz Europy, zdecydował się na zmiany, podejmując współpracę ze szwajcarską federacją, gdzie będzie odpowiedzialny za szkolenie bobslejowej kadry juniorskiej.

W niemieckiej federacji, Christoph Langen był odpowiedzialny za cały sport bobslejowych. Pomagali mu m.in. byli zawodnicy – Rene Spies, Matthias Höpfner, Sven Rühr i Gerd Leopold. Prawdopodobnie któryś z tych panów zastąpi Langena w roli głównego trenera niemieckich bobsleistów.

Christoph Langen (rocznik 1962) to jedna z ikon światowych bobslei. Urodził się w Kolonii i początkowo reprezentował barwy RFN (jako rozpychający). Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, został liderem ekipy i rozpoczął starty jako pilot (od 1991 roku).
Uczestniczył w trzech Zimowych Igrzysk Olimpijskich, zdobywając cztery medale, w tym dwa złote (1998 – czwórki i 2002 – dwójki) i dwa brązowe (1992 i 1998 – dwójki).

Langen zrezygnował z uprawiania sportu po kontuzji ścięgna Achillesa, po której przeszedł dwie operacje. Chciał wrócić do kadry na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006 w Turynie, jednakże kontuzja okazała się zbyt poważna.
Po zakończeniu kariery sportowej, najpierw został komentatorem telewizyjnym z zawodów bobslejowych, a potem podjął pracę w niemieckiej federacji. Teraz z jego wiedzy korzystać będą Szwajcarzy.