Zanardi – człowiek Formuły 1

Coraz głośniej mówi się o tym, że legendarny włoski kierowca wyścigowy – Alessandro „Alex” Zanardi już wkrótce dołączy do elity… bobsleistów… niepełnosprawnych! Otóż ten były mistrz serii Champ Car (1997-1998) i uczestników cyklu Formuła 1 (1991-1994 w trzech zespołach: Jordan, Minardi oraz Lotus + 1999 w Williamsie) jest dzisiaj wybitnym sportowcem paraolimpijskim. Podczas XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich, które odbywają się w Rio de Janeiro, Zanardi bezapelacyjnie wygrał wyścig na rowerach z napędem ręcznym (H5), tym samym powtarzając wyczyn sprzed czterech lat!

Przypomnijmy zatem tragiczną historię „Alexa” jako sportowca…

15 września 2001 roku, podczas wyścigu Champ Car na torze „Lausitz” położonym blisko Klettwitz w Brandenburgii we wschodnich Niemczech, Alessandro Zanardi miał poważny wypadek z kanadyjskim kierowcą Alexem Taglianim, po czym został przewieziony do szpitala w Berlinie, gdzie walczył o życie.
Udało się – Włoch przeżył wypadek, ale utracił obie nogi.

Podczas XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich, które w 2012 roku odbyły się w Londynie, Alessandro „Alex” Zanardi wywalczył dwa złote medale w kolarstwie w kategorii H4 – wyścigu na rowerach z napędem ręcznym oraz srebrny w sztafecie mieszanej H1-4.