Zubkow zastąpił Bedżamowa

Aleksander Zubkow został wybrany prezydentem Rosyjskiej Federacji Bobslei i Skeletonu. Dwukrotny mistrz olimpijski (dwójki i czwórki bobslejowe) z 2014 roku, zastąpił skompromitowanego Georgija Bedżamowa, który w związku z aferą finansową Vneshprombanku, wciąż unika rodzimego wymiaru sprawiedliwości.

Kłopot polega na tym, że raptem kilkanaście dni wcześniej, „New York Times” opublikował raport, z którego wynika, że rosyjscy sportowcy – w tym m.in. Zubkow – nagminnie stosowali niedozwolone środki i uczestniczyli w tuszowaniu pozytywnych wyników antydopingowych.
Pracownicy Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA) oraz służb specjalnych mieli w tajemnicy opróżniać butelki z próbkami moczu sportowców, a następnie zastępować je tymi pobranymi kilka miesięcy wcześniej. W ten sposób podmieniono nawet sto próbek…

Aleksander Zubkow to legenda światowych bobslei – jest czterokrotnym medalistą olimpijskim (dwa złote medale w 2014 roku, srebrny medal w czwórkach w 2006 roku i brązowy w dwójkach w 2010 roku), mistrzem świata (2011 w dwójkach) i 7-krotnym zwycięzcą zawodów Pucharu Świata (2004/2005-2012/2013).

W październiku 2014 roku, Zubkow ogłosił zakończenie kariery sportowej ze względu na kontuzje. Kilka miesięcy wcześniej, z rąk prezydenta Rosji – Władimira Władimirowicza Putina, odebrał order „Za zasługi dla Ojczyzny” 4. Klasy („За заслуги перед Отечеством”).