Zapowiedź sierpnia. Kierunek Czechy, Narodowa Baza Talentów.

Wszystkie Kadry Narodowe prowadzone przez Polski Związek Bobslei i Skeletonu zakończyły pierwszy etap przygotowań do nowego sezonu. Nie zwalniamy tempa i w sierpniu zameldujemy się tuż za naszą południową granicą w Czechach w miejscowości Liberec. Dlaczego akurat tam? Odpowiedzią jest znajdująca się tam infrastruktura, którą stanowi ścieżka startowa czyli element bardzo niezbędny w procesie szkoleniowym.

Ścieżka startowa bobslejowo- skeletonowo- saneczkowa to obiekt sportowy stanowiący podstawę szkolenia sportowego dla 3 olimpijskich sportów zimowych. To początkowy odcinek toru lodowego na którym zawodnicy rozpychają sprzęt sportowy i wskakują do niego (bobsleje) lub na niego (skeleton). Czynnik rozpychania sprzętu (bobsleje i skeleton) oraz synchronizacji „wskoczenia” zawodników stanowi ważny element, który szacunkowo odpowiada za 30% końcowego rezultatu za zawodach.

Zgrupowanie w Libercu będzie szczególnie ważne dla naszej Kadry Narodowej Monobob Kobiet ponieważ zawodniczki pierwszy raz będą trenować z wykorzystaniem ścieżki startowej. Wśród nich jet Aleksanadra Byczkowska, która rozpoczyna swoją przygodę w bobslejach.

Pierwsze zgrupowanie na ścieżce startowej przede mną i szczerze mówiąc jestem bardzo podekscytowana. Jest to dla mnie zupełnie coś nowego ale już nie mogę się doczekać tej adrenaliny która towarzyszy zjazdom. Moim celem jest narzazie żeby najwięcej wynieść z tego zgrupowania, jeżeli nasi trenerzy powiedzą że “jest progres” to będzie to dla mnie największa motywacja aby stawiać sobie kolejne cele. – Aleksandra Byczkowska, Kadra Narodowa Monobob Kobiet

——————————————————————————————————————————————————

Pod koniec wakacji w ramach współpracy z Instytutem Sportu- Państwowym Instytutem Badawczym i wykorzystania Narodowej Bazy Talentów do szkół w różnych województwach zostaną wysłane informacje o możliwości sprawdzenia swoich sił w dyscyplinach bobslei i skeletonu. Podjęcie tego wyzwania to ogromna szansa aby zmierzyć się z najlepszymi rówieśnikami z całej Polski o miejsce w Kadrze Narodowej przygotowującej się do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich- Lozanna 2020. Dzięki ogromnym zasobom Narodowej Bazy Talentów mamy okazję wybrać najlepszych młodych sportowców, którzy podejmując wyzwanie mogą stanąć do rywalizacji o kwalifikację na MIO, a następnie powalczyć z najlepszymi zawodnikami na świecie w swojej kategorii wiekowej podczas Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich- Lozanna 2020.

Przeczytaj więcej o współpracy PZBiS z Instytutem Sportu.