Podsumowanie sezonu zimowego bobsleistów

Polski Związek Bobslei i Skeletonu wyraźnie kładzie nacisk na rozwój zawodników tych zimowych dyscyplin sportowych. Połączenie poszukiwania talentów i ciężkiej pracy ma zaowocować sukcesami polskich sportowców w bobslejach i skeletonie w przyszłości. Ludzie związani ze związkiem są mocno zaangażowani w zapewnienie postępów zawodników, co przekłada się na coraz lepsze wyniki z roku na rok.

W ciągłym dążeniu do doskonalenia, modernizujemy sprzęt oraz infrastrukturę treningową w COS Cetniewo, co już przynosi widoczne rezultaty. W polskiej kadrze nie brakuje ambitnych zawodników, którzy wierzą w swój rozwój, co potwierdzają obiecujące pierwsze wyniki na arenach sportowych.

“Sezon zimowy 2023/2024 był dla nas intensywny, uczestniczyliśmy w zawodach Pucharu Świata i Pucharu Europy, a także mistrzostwach świata juniorów w St. Moritz oraz mistrzostwach świata seniorów w Winerberg. Z dumą mogę powiedzieć, że zakończyliśmy go z brązowym medalem mistrzostw świata juniorów Lindy Weiszewski w kategorii monobob” – podkreśla Arkadiusz Sobieraj, prezes Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu. “Nasza dwójka kobieca, Linda Weiszewski i Marika Zandecka, zajęła również 15. miejsce na mistrzostwach świata seniorów, co jest satysfakcjonującym wynikiem. Ponadto, nasz młody zawodnik, Michał Mikołajski, zajął piąte miejsce w kategorii monobob na igrzyskach młodzieżowych Gangwon 2024 w Pjongczangu, co jest najlepszym wynikiem w historii naszych startów na tym poziomie zawodów.”

“Ogółem, sezon zakończyliśmy z zadowalającymi wynikami: Linda Weiszewski zajęła 14. miejsce w rankingu Pucharu Świata w kategorii 2 kobiet, a także 13. miejsce w kategorii monobob, Julia Słupecka zajęła 23. i 25. miejsce w tych samych kategoriach, natomiast Radosław Sobczyk zajął 21. miejsce w kategorii 2 mężczyzn, a Aleksy Boroń 24. miejsce.” dodaje Sobieraj. “Teraz czekamy na przydział miejsc na kolejny zimowy Puchar Świata, mam nadzieję, że utrzymamy nasze dotychczasowe osiągnięcia, czyli po dwie osady żeńskie i męskie.”

Należy również docenić osiągnięcia Michała Mikołajskiego. “Jeśli mówimy o wynikach, nie możemy pominąć Michała Mikołajskiego, który zdobył piąte miejsce w kategorii monobob na igrzyskach młodzieżowych Gangwon 2024, co jest najlepszym wynikiem w historii naszych startów na tym poziomie zawodów” – dodaje Sobieraj. “Michał brał udział we wszystkich zawodach kwalifikacyjnych do igrzysk, kończąc je na drugim miejscu w mijającym sezonie. Następnym krokiem w rozwoju tego młodego zawodnika będzie udział w Pucharze Europy w sezonie 2024/2025.”

Prace nad rozwojem nie ustają, już planowane są przygotowania do kolejnego sezonu, które rozpoczną się w kwietniu w centralnym ośrodku szkolenia w Cetniewie.

“Bobsleje i skeleton to dyscypliny przede wszystkim dla osób szybkich, silnych i odważnych” – tłumaczy prezes Sobieraj. “W tym roku planujemy przeprowadzić szereg naborów do kadry, szukając silnych i sprawnych kobiet oraz mężczyzn z innych dyscyplin sportowych. Cieszymy się z wsparcia finansowego naszych sponsorów strategicznych, Krajowej Grupy Spożywczej, właściciela marki Polski Cukier oraz Energii z Grupy Orlen, którzy pozostają z nami także na kolejny sezon.”

“Każdy z nas ma wyznaczone cele na przyszłość i dąży do ich osiągnięcia, tak samo jak Polski Związek Bobslei i Skeletonu” – podsumowuje prezes Sobieraj. “W przyszłym sezonie czekają nas starty w zawodach Pucharu Świata oraz Pucharu Europy, będących jednocześnie kwalifikacją olimpijską. Liczymy na to, że zakwalifikują się po dwie osady żeńskie i męskie w bobslejach oraz przynajmniej po jednej osobie wśród kobiet i mężczyzn w skeletonie. Przygotowania do tych kwalifikacji już się rozpoczęły, czekają nas obozy szkoleniowe w centralnych ośrodkach przygotowań w Cetniewie i Spale, a także na torach lodowych w Lillerhammer i Siguldzie.”