Styczeń pod znakiem Młodzieży!

III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Lozanna 2020 przeszły do historii. Dla Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej były to najlepsze igrzyska w dotychczasowej historii startów biało-czerwonych w tej imprezie.

Uroczystość zakończenia igrzysk uświetniły wspaniałe występy lokalnej młodzieży, zgaszono także znicz olimpijski i oczywiście przekazano flagę olimpijską następnemu gospodarzowi Zimowych Igrzysk Olimpijskich (YOG), które w 2024 roku odbędą się w Korei Południowej.

Ceremonia zamknięcia odbyła się na Medal Plaza, która każdego wieczoru przyciągała średnio 2000 widzów podczas ceremonii medalowych. Rozpoczęła się od tradycyjnej parady sportowców, w której udział wzięło ponad 900 osób z 76 krajowych komitetów olimpijskich. Flagę polski niósł skoczek narciarski Adam Niżnik.

Zawodnicy z Kadr Narodowych prowadzonych przez Polski Związek Bobslei i Skeletonu pierwszy raz w historii wywalczyli w sportowej rywalizacji kwalifikację na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. To ogromny sukces sportowy i organizacyjny Związku, który pokazuje, że mimo coraz większych wyzwań można rozwijać się w dobrym kierunki i budować nową jakość w prowadzonych przez nas dyscyplinach. Zuzanna Klocek i Oskar Langowski wytarowali w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich i pokazali się z bardzo dobrej strony. Oskar Langowski w bobslejach zajął 11 miejsce Zuzanna Klocek w skeletonie zajęła 17 miejsce! Nasi młodzieżowcy pokazali, że to właśnie oni już teraz stanowią o nowej sile w prowadzonych przez nas dyscyplinach!

Pełne wyniki bobsleje

Pełne wyniki skeleton

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (Youth Olympic Games) to impreza organizowana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Pomysł imprezy przedstawił w roku 2001 Jacques Rogge. 6 lipca 2007 członkowie MKOL, na 119 sesji w Gwatemali, potwierdzili organizację młodzieżowej wersji igrzysk olimpijskich. Youth Olympic Games są największym wydarzeniem sportowym dla młodych sportowców w wieku 15 do 18 lat. Od innych tego typu eventów odróżnia je ciekawy i unikalny program kulturalny, dotyczący między innymi historii i idei Igrzysk Olimpijskich. Impreza łączy w sobie sportową rywalizację z edukacją, ucząc młodych sportowców z całego świata odpowiedzialności społecznej, rozwoju umiejętności oraz zdrowego stylu życia. Polski Związek Bobslei i Skeletonu cały czas poszukuje młodych zawodników, którzy chcieliby spróbować swoich sił w bobslejach i skeletonie!